| cbu a întrebat:

Am un Dell Dimension 5150c cu urmatoarele specificatii: Intel Pentium D 945 3.4 GHz, RAM 2 GB DDR2, Placa Video nVidia GeForce GT 520 Low Profile, Placa de Baza Intel 82945G sau Intel 945G(Ceva de genul asta) si PSU 275 W(e cea de la Dell) si ma intrebam daca pot upgtada procesorul cu unul din seria core 2 quad(placa de baza e pe socket LGA 775, la fel ca si core 2 quad-ul). Mentionez ca daca pot face acest upgrade voi pune 4 GB RAM. Funda pentru raspunsul corect.

Răspuns Câştigător
| ASAP a răspuns:

Detalii tehnice placa de baza Intel 945G. http://ark.intel.com/products/chipsets/8765

2 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Pune 2 ram fara griji, suporta max 4, ai grija sa fie fix aceeasi frecventa cu placuta deja existenta.
(Cauti speccy pe google si downloadezi daca vrei sa vezi exact ce componente ai)
Cat despre procesor, Dell face sistemele perfect echilibrate energetic, si aici ma refer la sursa. Risti sa nu fac fata cu un procesor care consuma mai mult.
Sfatul meu e sa pui ramii, sunt ieftini, ii poti pune si'acasa la o adica, tu sau un prieten mai tehnic, si sa nu te apuci de modificat componente.
Trage de el cat mai poti si strange bani pentru sistem nou.
Bafta

| booogdanz a răspuns:

Pai eu zic ca asa se face:
te duci sa vezi ce socket are cpu`ul tau
si vezi ce socket are cpu`ul care vrei sa il pui
daca e la fel eu zic ca o sa mearga dar sa ii pui un cooler mare e mereu bine si ram`ul vezi ce frecventa suporta placa ta de baza de obicei la ddr2 sunt 800 sau 600 mhz ia si tu aida64 si vezi ce frecventa are ram`ul