| m3looo a întrebat:

Caut o placa video. Cum imi dau seama ce placa video se potriveste la mine?

dau FUNDA!

Stiu ca am placa de baza GIGABYTE.

16 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Inainte de a alege o Placa Video dupa performanta, vom studia specificatiile tehnice al Placi de Baza sa vedem de ce slot dispune pentru a alege in primul rand o Placa Video compatibila cu Placa de Baza.
Posteaza detalii Placa de Baza.
Producator, Model, Serie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Google. S-a inventat din 1998, unii nu l-au descoperit nici astazi.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Corect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Pai chiar m-am saturat de intrebari care pot fi aflate de pe google. Am 13 ani si stiu destule lucruri despre IT, 95% din ele invatate de pe google, fara sa ocup timpul altor oameni. La 13 ani. Pai da-o in ma-sa de treaba, ca o intrebare ca asta daca dau pe google gasesc 100 de rezultate.

| Kizei a răspuns (pentru anonim_4396):

Au fost si cazuri mai rele.
Probabil ca nu iti mai amintesti de baiatu cu procesor "octa-core".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kizei):

Care? Ala care zicea "quad vs octa" fara sa specifice procesorul, si m-am apucat sa-l injur? Mi-l aduc aminte perfect pe oaie ala.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine, apreciez! Apreciez in plus si ca scrii corect! Un mare BRAVO si pentru asta si ma bucur pentru tine! In rest, ce sa zic, e mai usor sa stai cu mana intinsa, nu vezi! happy
Din cauza asta le si lipsesc cele mai elementare notiuni si pun numai stupizenii de intrebari. Lipsa studiului individual!

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Ai dreptate, asta am incercat si eu sa subliniez, e greu sa ne punem putin mintea la treaba, mai usor intindem mana. Si la IT mai e cum e, dar ma ingrozesc cand vad ce e la "Dragoste si sex", 70% din intrebari sunt pe modelul "Am ramas insarcinata?" si 20% pe modelul "Mai sunt virgina?", adica 10% sunt intrebari la care chiar ai ce sa raspunzi. Mi se pare odios.

Ce sa mai, e plin de... intelectuali.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dragoste si sex" e la concurenta cu TNR (Times New Roman)! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

laughing

| Kizei a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca ala, mai avea el si o problema cu GDDRu' sI DDRu' si cu slotu PCI-Express.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| vidii a răspuns:

Downloadeaza programul CPU-z, in instalezi si dai pe tab-ul unde scrie "mainboard" acolo scrie modelul complet al placii de baza, apoi ne spui si noua
Ce sursa ai?(denumire si nr W)
Ce processor ai? (denumirea completa)

| Kizei a răspuns:

Bun deci mai simplu :
Daca ai un slot PCI-Express 2.0 pe placa de baza si placa video pe care vrei s-o cumperi e tot pe 2.0 sau pe 3.0 se potriveste.
Acuma nu incerca sa pui o placa de GDDR5 pe ceva placa de baza care abia suporta GDDR.
Cel mai bine e sa ne dai modelul placii de baza si a placii video.

| m3looo explică:

Manufacturer:Gigabyte Technology Co.Ltd.

Model:F2A55M-S1

Brand:American Megatrends Inc.

Version:F2

La "Memory" :

Typebig grinDR3
Size:2GBytes

Placa video actuala: (e praf pentru gaming) : nVidia GeForce 210 de 1G

| Kizei a răspuns (pentru m3looo):

Merge si mama ei de placa video.
Si cum zic restul, daca ai ceva nelamurire de genul asta intreaba google, sa stii ca nu musca.