| AlexStefan1 a întrebat:

Sall TPU, de ce am nevoie sa pot viziona un videoclip pe youtube in 4k? procesor, video, ram bune sau monitor?

13 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cand o sa ai monitor 4k, o sa vezi 4k. Pana atunci o sa vezi cat poate monitorul!

| CPAElites a răspuns:

Minim un i5 quad core!

| AlexStefan1 explică (pentru CPAElites):

Cu un i7 4790k ar merge?

| AlexStefan1 explică (pentru CPAElites):

Mda, numai ca diferenta dintre ele e de 3000 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Degeaba vrei sa vezi 4k daca ai monitor full hd. si alea sunt scumpe

| soloangel01 a răspuns:

Iti trebuie un quad core macar, o placa video buna (cu alimentare separata) si un monitor FullHD (cred). Eu am un procesor quad core de 2.4 si un Gt 220 de 1Gb pe 128 bit, 2gb ram ddr2 pe 800 si nu imi vede 4k. Merge pe 2k dar cand dau pe 4 face niste dungi si se incarca. Tine mult si de monitor, cred ca iti trebuie FullHD. Eu am un Flatron w1941s.

| AlexStefan1 explică (pentru soloangel01):

Unul de 1080 P ar merge

| soloangel01 a răspuns (pentru AlexStefan1):

Eu zic ca ar merge 4k pe un FullHD, eu am monitor FullHD si merge 1080p foarte bine, la 1440p mai sacadeaza dar cred ca e de la rami. Oricum nu te poti bucura de aceleasi experiente pe un FullHD. Monitoarele 4k sunt foarte scumpe, dupa cum a spus si Endoryus. Daca vezi FullHD e foarte bine deocamdatawinking

| StefanAdrian911 a răspuns:

Vizionarea unui videoclip Max HD, tine in mare parte de Procesor.

| SerShadow a răspuns:

Cel mai important e monitorul. El trebuie sa fie capabil sa iti redea la calitatea 4k. Daca monitorul este doar Full HD sau mai slab asta va fi si calitatea maxima a imaginii pe care ti-o va reda.