| QweRty777 a întrebat:

Deci problema mea este la un router care functioneaza perfect dar eu nu stiu sa il fac sa mearga.
Deci am cumparat router-ul si cand l-am conectat mergea dar nu mergea netul pe pc si am rezolvat problema la net pe pc dar a trebuit sa sterg o retea de net de acolo si sa fac alta ca sa mearga netul pe pc si am facut netul pe pc dar acum nu merge sa folosesc router-ul si vreau sa le fac sa mearga amandoua.
Eu aveam un router TP-Link cu 2 antene iar acesta are 4 si este LB-Link.
Ma Poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Greu cu cititul...
http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/

3 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Uita-te pe router si vezi ca are un abtipild cu ceva scris foarte mic, trebuie sa fie o adresa IP si parola si userul, de obicei este admin admin. Baga alea in adresa de internet (adica unde scrii youtube.com sau etc) si dai acolo quick setup, fa ce iti zice acolo. Cand esti la wep key ala selectezi key phrase 1, copiezi parola aia si ii dai paste pe un notepad sa nu uiti, apoi dupa ce ai terminat e gata.
AH am uitat sa iti zic, trebuie sa conectezi cablu de la net in router si apoi un alt cablu de net in pc, si apropo vezi sa fie conectat ala de internet in WAN nu lan1/lan2 etc. Si gata ai wifi, net si la pc si la ce device cu wifi mai vrei.

| kornelus a răspuns:

Salutare!
In primul rand ruter-ul este conectat la un modem de internet? Sau este 2 in 1?
O solutie ar fi asa:
1).Deschizi un browser de internet(Mozilla, Explorer, Chrome, etc)
2.Sus de tot poti scrie adresa asta: 192.168.100.1(la ruterele noi,astea sunt principale),apoi scrii la nume:root,sau admin,la parola:admin(in caz daca nu ai schimbat parola).
Daca numai stii numele si parola, poti sa iei ceva ascutit(agrafa, varful de la pix, scobitoare, etc)si are daca te uiti atent/a la ruter un mic buton care scrie"Reset„stai cu ceva ascutit 5-10 secunde pana vezi ca repornesc toate becurile de la router.
Dupa ce ai reusit ca sa te conectezi pe adresa 192.168.100.1,intri la WAN/WI-FI si acolo se gaseste usor care este problema.
Daca nu te descurci anunta-ma!
Sper ca ti-am fost de folos!
O zi mirifica!
Numai bine!

| QweRty777 explică (pentru kornelus):

Uite fb meu ca nu inteleg ce vrei sa zici Alexandru Constantin Costache