| cristian041997 a întrebat:

I adevarat ca windows 8 consuma mai putine resurse ca windows7? si asta ajuta la jocuri? deoarece am configuratia cam mica si as vrea sa joc AC4 black flag.

3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Dacă doriți să rulați Windows 8.1 pe PC, iată de ce aveți nevoie:

Procesor: 1 gigahertz (GHz) sau mai rapid cu suport pentru PAE, NX și SSE2

RAM: 1 gigabyte (GB) (32 de biți) sau 2 GB (64 de biți)

Spațiu pe hard disk: 16 GB (pentru 32 de biți) sau 20 GB (pentru 64 de biți)

Placă video: dispozitiv grafic Microsoft DirectX 9 cu driver WDDM

Dacă doriți să executați Windows 7 pe computerul dvs., iată de ce aveți nevoie:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)

Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent

Iti cer amandoua cam la fel, doar ca windows 8 are mai multe functii ca windows 7!
La Assassin's Creed IV : Black Flag iti recomand sa-l joci la very high! Nu are rost sa ''strici'' asa un joc fain rulandu-l la low :/ :/ Pc-ul meu poate duce AC4 la High dar eu l-am downloadad de pe net cu vreo saptamana inainte sa apara ( ilegal ) si avea niste probleme crack'ul, avea lag! Acum imi pare rau ca l-am terminat asa, trebuia sa-l fi cumparat si sa-l fi jucat la High pentru ca merita happy happy

| cristian041997 explică (pentru N0xEterniS):

Deci eu nu inteleg de ex. eu am 4gb iar daca imi pun pe 32 de biti imi consuma doar un gb ram? iar cel pe 64 consuma 2gb, daca i asa nu se merita cel pe 32? A si apropo as vrea sa joc AC4 la hight dar cu dual core-ul meu nu o sa reusesc niciodata.

| sleeky1532 a răspuns:

Poti sa "cumperi" versiunea Lite de windows 8. Gasesti pe net asa ceva facut de baieti destepti. Consuma cat mai putine resurse.
Ps. iti recomand overclock si mamaica ta sa sufle-n procesor. un ventilator ar fi mai eficient.