| LuciYTB a întrebat:

Vreau sa imi fac propiul meu calculator! Pana acum am doar : placa de baza, HDD, proceror cu placa video integrata.Ce componente obligatorii mai trebuie? in afara de placa video si carcasa?

Răspuns Câştigător

Pentru ati face singur propriul calculator trebuie sa nu iti lipseasca neaparat urmatoarele componente hardware: Placa de baza, Placa video, Placa de sunet, Procesorul, HDD, Modem, DVD-RW sau DVD-ROM (CD-RW sau CD-ROM) Ethernet Adapter (Placa de retea), Ramii, CPU, Radiatoare, "Pastila"(bateria) de memorie si Memoria ROM care este deja incorporata pe placa de baza. Iti mai trebuie conectori (fire, cabluri IDE etc) intre procesor si placa de baza, intre placa de baza si componente si intre procesor si ventilatoare. Dupa asamblarea componentelor interne urmeaza sa asamblezi dispozitivele periferice:
-de intrare (maus, tastatura etc)
-de iesire (monitor, boxe etc)
Achizitionarea tuturor componentelor poate fi mai scumpa decat achizitionarea unui nou calculator,
daca doresti totusi sa iti faci un calculator iti urez mult succes! happy

| vidii a răspuns (pentru AppleFanBoy):

Cine te-a mintit pe tine? "achizitionarea tuturor componentelor poate fi mai scumpa decat achizitionarea unui calculator"
Arata-mi, te rog, un "calculator" care are aceste componente, sau asemanatoare ca si performanta in acest pret, de 2400 lei
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1257839/

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Memorie ram
Periferice: monitor, tastatura, mouse, boxe.
Si ventilatoare suplimentare, daca sunt locuri disponibile pe carcasa.

| danutzu96 a răspuns:

Ai uitat si de sursa si probabil ca iti trebuie si unitate optica.

| vidii a răspuns:

Daca nici macar nu sti ce componente iti trebuie si nu sti cum sa-l optimizezi pentru nevoile tale, inseamna ca nu esti pregatit sa-ti faci pc-ul pe componente, raspunde la intrebarile de mai jos
Ce buget ai
La ce vrei sa-l folosesti?
Ai tastatura/mouse, sau ai nevoie
Ai monitor?

| WithoutName123456789 a răspuns:

Mai ai nevoie de Memorie ram si sursa.
Periferice:Mouse, Tastatura, boxe sau casti.

| speedY2 a răspuns:

Placa de retea, ram ( depinde ce placa de baza ai ), CD-rom, conectori sursa 2 ventilatoare, 1 sau 2 porturi usb 1 micro Sd, XD si MS.