| justme0096 a întrebat:

Vreau si eu niste informatii despre hosting! Ce este un host.Cum poti detiune unul? Cum arata?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Cât despre deţinerea unui host, adică să găzduieşti site-uri sau documente ai nevoie de un server conectat la internet, cunoştinţe de reţelistică, în special configurare şi mentenanţă servere şi un antivirus cu licenţă asta pentru a împiedica răspândirea viruşilor pe internet.Ca server poţi folosi şi ubuntu server că e foarte stabil în comparaţie cu Windows server care dă crash-uri destul de des.Ca şi configuraţie de server recomand unul de cel puţin 6 GB şi un HDD de minim 4 TB, la un procesor cu 3 nuclee, asta pentru a beneficia de rapiditate la tranzitul de date precum şi la accesarea lor.Succes

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Un host este un spaţiu pe un server extern sau intern ce găzduieşte ceva.Acel ceva pot date sau un site.Aceste hosturi pot fi externe sau interne.Intern(forţat ziz) este un server propriu, sar cel extern un server on line cum ar fi google sites, file dropper, Adrive şi altele(că e plin internetul de hostinguri, inclusif hosting multimedia cum era megaupload de exemplu, site ce s-a închis datorită ACTA). Succes

| garetbora a răspuns:

Am schimbat vreo 5 - 7 hostinguri si am ramas pana la urma la spatiuweb, nu l-am schimbat de 1 an si nici nu am motive sa o fac http://client.spatiuweb.ro/aff.php?aff=050

| Burlacu_Alberto_1993 a răspuns:

Recent am dat de vdshost. au gazduire pentru servere de jocuri, ceea ce cautam eu. metin2. ce mi-a placut a fost suportul tehnic si preturile ok.
https://www.vdshost.ro/clients/aff.php?id=1134