| George12356456 a întrebat:

A facut cineva update de soft la tableta ` Allview alldro 2 speed duo `? Are android 4.1.1 si a incepit sa mearga greoi, chiar daca ii dau reset sau eliberez ramii....As vrea pasii pe care trebuie sa ii fac pentru update, din propria voastra experienta nu de pe net...

1 răspuns:
| Trioda a răspuns:

Salut!
Incearca la setarile grafica etc...pesemne are frame mare,adica setata definitia imagine mare,si procesorul nu face fata la noua cerinta,cauza fiind o setare incorecta,pe default.
Scade sau creste definitia,prin tatonare,pana obtii un raspuns satisfacator,debifeaza tot ce tine de accelerare,sau cuprinse in sectiunea setari grafica.

Nu necesita restart,raspunsul al vei vedea imedita,prin raspunsul la comenzi, cand inchizi, deschizi o aplicatie etc.

Nu te incurca cu un update decat daca esti sigur,,
Astfel, acesta va merge, sau nu va merge...noul sistem,posibil ca o va paraliza de tot,deoarece va solicita resurse mari de la procesor,grafica etc... mult superioare,si mai mult ca posibil,sistemul tau nu le poate oferi. etc.

Seteaza Disable si la tot ce tine de Accesibility, asistent, corectare scris etc,
O setare importanta, este ca imediat, ce ai accesat Internet-ul, si ai intrat pe GoglePlay....seteaza "Disable"... la Autoupdate pe GoglePlay!
Aici setati Manual,este cel mai indicat!
Cauza fiind ca,odata deschis internetul,sistemul Android,va incepe sa isi faca Update,la absolut toate aplicatiile lui,acestea necesitand timp,memorie,si vor bloca practic procesorul, rezultatul fiind ca tableta, telefonul se vor misca extrem si enervant de greu.
Odata setat"Manual", intri la Gestionare programe etc, pe GPlay..si acolo la fiecare vei gasi UPDATE,vei face la inceput la cele esentiale tie,urmarind cum se descurca sistemul tau Android,ok sau incepe sa fie lenes etc.
Astfel obtii viteza, prin faptul ca tu decizi ce update faci, eliberezi astfel banda de internet, si munca procesorulu, inclusiv memoria RAM.
Succes!