| MateiSebastian a întrebat:

Salut, aș vrea să știu dacă este posibil sa tragi cu un AKM cartușe de manevră (gloanțe oarbe) la foc automat.Ma gandesc că dacă nu folosesc cartus normal M43 se poate ca tubul de gaze sa nu mai functioneze normal deoarece capătul țevii nu mai este obturat de proiectil, deci gazele nu vor actiona in mod normal asupra pistonului.

Rog seriozitate in vederea raspunsului.

Dau fundă.

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Ca sa tragi la foc automat, cu cartuse de manevra, este un dispozitiv care se pune in locul ascunzatorului de flacari.acesta formeaza presiunea necesara pentru a impinge pistonul, acesta, ducindu-se toata cursa in spate, ca ghearele extractoare sa apuce urmatorul cartus.

| MateiSebastian explică (pentru express11):

Ok, mersi de răspuns.

| express11 a răspuns (pentru express11):

Se numesc intaritoare de recul.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil, deoarece cartusul este sertizat si gazele, inainte de a iesi prin teava, actioneaza asupra pistonului.

| stlucian a răspuns:

Cred ca nu.Crede-ma ca in armata am tras numai cu munitie de razboi cu 2 arme, PSL si AK-47(Kalashnikov). big grin

| MateiSebastian explică:

Cum este posibil ca gazele sa mai actioneze pistonul daca nu le forteaza nimeni in tubul de gaze? In mod normal, proiectilul blocheaza gura țevii pentru a permite gazelor sa pătrundă în tubul de gaze. Presiunea asupra pistonului trebuie să fie destul de mare pentru a misca intreg ansamblul închizătorului.