| Emrys a întrebat:

Acum 4 zile am instalat un Windows 7 pe un PC. Pana aici toate bune si frumoase. S-a instalat, si-a dat restart, iar dupa restart nu mai incarca nimic. Imi apare doar imaginea de inceput cu versiunea Bios-ului, componentele, etc. Nu merge sa intru in BIOS, nu Booteaza, nu merge sa fac absolut nimic. Ramane asa! I-am scos bateria, degeaba. In schimb, daca scot mufa(aia alba) din Hard porneste, dar degeaba laughing ca nu ma pot folosi de el. Ce credeti ca ar putea avea? Regards, Bogdan.

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Poți avea documente utile în partiția C, dacă ai făcut mai multe partiții reinstalând direct Windows -ul cum zic ei, vei șterge partiția C și tot conținutul ei, și pierzând toată informația utilă de pe partiția respectivă.
Dacă nu te pricepi și nici nu are cine să te ajute, citește de pe net cea ce scrie despre aceste sisteme de operare și citește și ce am scris eu altora despre aceste sisteme de operare pe acest site, că nu am răbdare să îți caut.
Dvd de butare sistem de operare, îți poate face orice vânzător de la un magazin de calculatoare, contra a ceva. ( Și scapi cu 5-10 lei, dacă îți face 2-3 dvd-uri de butare sistem de operare, dar Dvd-urile goale i le dai tu).
Trebuie umblat în Bios să o pornească de pe unitatea optică.
Dacă ai biosul făcut să pornească de pe unitatea optică citind de pe cd /dvd, nu trebuie să ai la pornire nici dischetă, nici cd / dvd în unitatea optică și atunci astea fiind goale o pornește de pe hard.
Dacă ai biosul aranjat să pornească de pe cd și ai un cd oarecare în unitatea optică calculatorul se zăpăcește și nu mai știe ce să facă.
Deci pornești calculatorul și scoți orișice dischetă sau cd/ dvd și dai restart.
Dacă după asta nu intră pe Windows, înseamnă că Windows-ul nu funcționează bine.
În aceste condiții nu reinstalezi Windows-ul, că pierzi informația din My Documents, și altele din partiția C.
Dacă nu poți urma pașii indicați de mine înseamnă, că se poate ca hardul să fie defect.
Dacă hardul este defect, trebuie cumpărat altul nou.
Sau ai alt ceva stricat. / defect.
Deci trebuie să mergi cu minunea la un service, și atunci îți va zice, că a avut nenumărate piese defecte, că sunt și javre pe la aceste service-uri.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai hardul și tot sistemul foarte virusat.
Dacă nu aveai toate softurile cu licență, nu exclud că ai avut parte și de falși viruși, care se numesc în realitate, programe anti-piratare.
Instalează legat la net sistemul de operare Ubuntu Linux 11.04 sau Ubuntu Linux 11.10. sau Kiwi Ubuntu Linux în limba română.
Trebuie să faci rost de un dvd de instalare a unui asemenea sistem de operare.
Aceste sisteme de operare sunt gratis și se pot descărca de pe net.
În timpul instalării este o etapă când te va întreba dacă vrei să instalezi în paralel cu Windows, sau dacă vrei să ștergi hardul șamd.
sunt vreo 4 obținui.
Dacă nu vede / detectează nici un Windows, înseamnă că virușii ți-au șters cu totul Windows -ul.
Oricum dai obținea de instalare în paralel cu Windows-ul sau să instaleze noul sistem de operare, fără să șteargă tot hardul.
După ce ai instalat Linuxul vezi ce mai ai pe hard.
Și ce mai poate fi salvat de pe hardul respectiv.
Nu mai umbla în bios, că este f greu de reparat bios-ul, dacă ai stricat ceva din bios.
Succes!

| Th33ldeRg0d a răspuns:

Scaneaza hdd-ul pentru bad-uri.
http://www.ultimatebootcd.com/

| darkcloud256 a răspuns:

Reinstaleaza din nou windows-ul, nu ai ce sa-i faci altceva. Daca nu iti merge nici a 2a oara, incearca sa pui altul, sau du-l la un service.