| AxXTM a întrebat:

Salut.Acum o saptamana mi-am cumparat o placa video noua.Am instalat-o si a mers brici o saptamana.Dupa o saptamana ma jucam si dintr-o data pc-ul s-a inchis si nu a mai vrut sa porneasca.A inceput sa fie un miros de ars si m-am gandit ca e sursa,dar cand dau on,ventilatorul de la sursa incepe sa functioneze, dar degeaba apas power. Oare este sursa sau poate fi si altceva?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Problema probabilă în cazul tău este sursa de alimentare. Dacă ști ca deții o sursă de alimentare ieftină recomand un service de calculatoare deoarece o o dată cu defectarea acesteia ai șanse să se fi defectat și alte componente datorită lipsi protecțiilor conforme, lucru specific surselor low-end/cost.Succes

| Intruder19 a răspuns:

Depinde ce placa video ti-ai luat si daca sursa putea sa "duca" placa video. Daca sursa nu a fost una de calitate e posibil ca in momentul cand a crapat sa iti fi ars si placa de baza. Incearca cu alta sursa sa il pornesti.

| untu a răspuns:

Mergeti la un service autorizat de calculatoare sa vada ce s-a intamplat si apoi o sa va trageti concluzia!