| alinbelbe a întrebat:

Salut am 1 pc si 1 laptop, recent mi-am cumparat un router wireless ca sa pot lua net pentru laptop si sa am si pentru pc.
Problema este ca am ip static si am nume si parola la internet, si nu pot sa imi schimb ip si as vrea sa ma ajutati, si sa imi spuneti daca imi pot schimba ip la 1 dintre ele, pentru ca, cand intru pe sv degzemplu de Samp Multiplayer, sau chat xat, nu pot cu amandoua deodata fiindca am acelasi ip daca stiti cum as putea sa am la 1 pc 1ip si la altu altu ip, va las un link cu routerul meu : http://www.emag.ro/......L-WR841ND.
Am vorbit si cu ce-i de la net si au spus ca ei platesc nu stiu cum pentru fiecare ip si nu stiu ce, am incercat si change ip si ogramada si nu am reusit. Va rog sa ma ajuati daca stiti cum si sa nu comentati aiurea daca nu stitii. Va Multumesc.

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Nu poti avea IP-uri diferite la ambele PC-uri(un laptop in cazul tau).
Chiar daca ele au IP-uri diferite de genu' 192. x. x. x, alea sunt din reteaua ta locala.
Cand "iesi" pe internet, ambele calculatoare "ies" cu acelasi IP.
Daca vrei IP diferit, mai trebuie sa faci un abonament.