| NxtGeorge a întrebat:

Salut am 2 boxe JBL JRX 100 pe 8 ohmi si pe spatele lor imi spune,, Recomand amplificator intre 250-500 watts,,. Vreau sa stiu ce putere scot aceste boxe si ce amplificator imi recomandati pentru ele. Multumesc frumos pentru raspuns.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Dupa parerea mea de nespecialist, as zice urmatoarele:
Dupa cum se vede aici http://www.jblpro.com/......100-series
boxele au 250W fiecare si in consecinta ar merge orice amplificator cu putere de la 100W-300W/8 ohmi /canal (100-300W stanga, 100-300W dreapta). Evident ca merge bine si un amplificator de 500W, insa cu cat amplificatorul e mai mare de 250W/boxa/8ohmi, cu atat creste riscul sa se arda boxa, intrucat nu avem cum sa ne dam seama cand am ajuns la 250W sa ne oprim si ajungem sa lasam 400-500W/boxa si se ard difuzoarele. Daca amplificatorul are putere mai mica de 250W/canal/8ohmi, nu e nici o problema (adica boxele nu se ard), insa se va auzi putin mai incet, deci un amplificator potrivit ar avea in jur de 200W/canal.