| IonutGaby a întrebat:

Am 2 gb ram defrecventa 533 DRR2 si vreau sa imi cumpar inca 4 GB RAM(nu stiu daca o sa fie DRR2 SAU DRR3)Intrebarea mea este, daca o sa fie DRR2 si o sa aiba o frecventa mai mare de 533 o sa pot sa pastrez ambele placi RAM in slot-uri?

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai tu crezi ca memoria o pui dupa ureche? Cum ai tu chef? Daca ai DDR2 cum sa pui DDR3?

| IonutGaby explică (pentru K0sti):

Nu ai inteles, daca o sa fie DRR 3 o sa scot pe cea veche, dar daca este DRR 2 si are o frcventa diferita de 533(frecventa placutei de 2 GB RAM)o sa imi porneasca pc, adica o sa imi arate ca am 6 GB

| K0sti a răspuns (pentru IonutGaby):

Ce tot amesteci merele cu perele? Daca o sa fie, daca n-o sa fie! Ce memorie ai acum? Indiferent ce memorie pui, memoria cu frecventa mai mare, va merge la frecventa celei mai mici!

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru IonutGaby):

Si ce placa de baza ai ...ai una care suporta ddr2 si ddr3?

| IonutGaby explică (pentru FatUglyVirgin):

Nu stiu.e o placa veche, am uat pc prin 2009 sau 2010 nu mai stiu sigur

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru IonutGaby):

Spune modelul ca sa nu dai banii degeaba.

| IonutGaby explică (pentru FatUglyVirgin):

GIGABYTE EP43-UD3L Ultra Durable

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru IonutGaby):

Placa de baza suporta numai memorii ddr2 pana la 16 gb

| IonutGaby explică (pentru FatUglyVirgin):

Ok multumesc!

| MateiSebastian a răspuns:

Va trebui să cumperi DDR2 nu DDR3. Chiar dacă memoria nouă are o frecvență mai mare ea va funcționa la frecventa celei mai lente memorii instalate în sistem (533 MHz).
P.S: K0sti, nu înțeleg de ce îl tot iei peste picior pe Ionuț, el doar a pus o intrebare la care el nu stie răspunsul. Dacă nu înțelege cum e cu memoria RAM, explică-i frumos, nu-ți bate joc de el; nu îl trata cu inferioritate.