| ZgumaAdrianAdi a întrebat:

Salut,
Am achizitionat un PC cu placa video dedicata si mufe HDMI si DisplayPort.
In momentul de fata nu primesc semnal in monitor, cablul cu care este conectat fiind cu mufe HDMI.
Credeti ca am nevoie de cablu cu mufe DisplayPort?!
Multumesc.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Verifică încăodată dacă mufa HDMI este introdusă în placa video dedicată, și în pc nu mai este nicio altă placă video.

| anonimg a răspuns:

De asemenea, dacă monitorul tău are și funcție de televizor, atunci trebuie să selectezi funcția de HDMI din telecomanda lui.

| NLS a răspuns:

1) verifica placile de RAM (scoate-le si reintrodu-le in slot, eventual schimbandu-le intre ele. Sau probeaza pe rand cate una, in fiecare slot).
Cand nu vezi decat negru pe monitor, sunt sanse destul de mari sa ai o problema cu RAM-ul.

2) Daca nu e de la RAM, testeaza cablul la un alt calculator.
Daca se poate, si monitorul.

3) ce procesor ai?
(Ai dezactivat placa integrata din BIOS, in caz ca are video integrat?)

4) daca ai mai multe intrari HDMI la monitor, ai selectat intrarea corespunzatoare, din meniu?

| StalkerSoul a răspuns:

Salut verifica daca ai introdus mufa HDMI in placa video si nu in placa de baza.