| BezeaToxica a întrebat:

Am gasit un procesor bun dar vreau sa stiu daca se merita( http://www.emag.ro/......DJXW5BBBM/ )
PC-ul meu are:
Procesor AMD Athlon II x250
Placa de baza: GA-MA74GMT-S2, este compatibila cu procesorul AM3.
Placa video: Nvidia GF GT 220
2 GB ram ddr3( vreau sa mai adaug inca 4, inainte sa cumpar procesorul)
Se merita sa-l cumpar? Ma va ajuta in jocuri mai mult?

2 răspunsuri:
| Hitback a răspuns:

Nu se merita. Daca vrei sa il iei neaparat dai banii degeaba pentru ca restul pcului e slab si iti va micsora performantele. Daca vei vrea in viitor un pc nou zic sa mergi pe un fx 6300.

| Bogdy2k a răspuns:

Eu as merge pe Intel (More Stable, More efficency), dar da e bun. Te va ajuta desi nu foarte mult deoarece ai o configuratie slaba per total.

In functie de ce buget ai, eu recomand marirea memoriei ram cat de mult posibil (minim 8GB), o placa video pe 256 bit, un procesor minim Quad-Core 2GHz +, si eventual un SSD.

Momentan doar procesorul nu o sa te ajute foarte mult, o sa simti diferenta dar nu exagerat cel putin in jocuri. 1. Placa video (GPU) 2. Procesor (CPU) si Memoriile RAM (RAM)