| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am i3-4160 de 3.6, 4GB ram si un monitor cu rezolutie
1920 x 1080
Imi puteti recomanda o placa video? (Vreau de la nVIDIA, un gtx care sa
fie compatibila cu sistemul)

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Cea mai recomandabila placa video pentru i3-4160 este gtx 750 ti, Sa nu iti pui gtx 950, 960 ca o sa iti traga procesorul placa video in jos.Nu iti pune nici gtx 980 cum spun uni de aici.Deci ia-ti gtx 750 ti. Daca vrei gtx 960, 950 ia-ti un i5, ia-ti un i5 4440 sau i5 4460.GTX 750 ti este cea mai buna placa video pentru tine in momentul de fata.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ia-ti orice placa video vrei, peste un an tot va fi "demodat" tongue

| KodrutZ a răspuns:

Pentru full HD un GTX 960 ca sa stai chill cit de cit. 750 Ti se chinuie in full HD, chiar si de-ai avea tu i7.

| CPAElites a răspuns:

Ai uitat sa ne spui :
-Ce buget ai
-Si detalii despre sursa ( numele producatorului si modelul )

| octav005 a răspuns:

Ce placa de baza ai? EU am un Asus geforce gt730 de 2gb cu 128 biti.

| octav005 a răspuns:

Din specificatiile producatorului de procesor. daca ai o placa de baza cu iesire DVI nu iti trebuie placa video.

procesorul are
Processor Graphics ‡ Intel® HD Graphics 4400
Graphics Base Frequency 350 MHz
Graphics Max Dynamic Frequency 1.15 GHz
Graphics Video Max Memory 2 GB
Graphics Output eDP/DP/HDMI/DVI/VGA
Max Resolution (HDMI 1.4)‡ 4096x2304@24Hz
Max Resolution (DP)‡ 3840x2160@60Hz
Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel)‡ 3840x2160@60Hz
Max Resolution (VGA)‡ 1920x1200@60Hz

| bogdan324 a răspuns (pentru octav005):

Lol ''daca ai o placa de baza cu iesire DVI nu iti trebuie placa video'', da tu crezi ca el are nevoie de placa video doar sa se holbeze la desktop si atat? iti dai seama ca el are placa video integrata(sau poate nu) si vrea o placa video noua sa bage gta 5 si alte rachete de jocuri.
Totten, mai bine ne spui mai intai ce sursa ai si cat poti da pe o placa video

| octav005 a răspuns (pentru bogdan324):

Poate sa joace si gta 5 doar cu acel procesor. dar sa aiba minim 4gb ram. vezi video pe Youtube. GTA 5 DOAR cu placa grafica a procesorului.

| bogdan324 a răspuns (pentru octav005):

Eu ii recomand sa isi mai cumpere 4gb ram si gtx 750 ti MINIM daca vrea jocuri, placa aia integrata nu va duce in veci gta 5 pe low cu peste 30fps constant

| Totenn a răspuns (pentru bogdan324):

Am unitatea asta http://www.emag.ro/......D1C91MBBM/

Iar despre pret, nu-i problema. nu o iau chiar acum deci mai pot astepta.

| bogdan324 a răspuns (pentru Totenn):

Ai putea sa deschizi carcasa si sa ne spui ce nume are sursa?

| alexboss2020 a răspuns (pentru Totenn):

E ok ia-ti gtx 750 ti

| octav005 a răspuns:

Depinde la ce il folosesti. daca este pentru jocuri. ITI trebuie si o placa video cat mai buna.

| NoNameMyName a răspuns:

Gtx 750 ti 2gb. E numai buna pentru sistemul tau.

| VasilescuVasilescu a răspuns:

La i3-ul tau merge orice placa video nVIDIA gtx. Dar daca vrei sa-ti mearga jocurile bine si te tine buzunaru, ia-ti GeForce GTX 980