| blbalblalba a întrebat:

Am nevoie de o parere. Calculatorul meu, de o bucata de vreme merge super-greu, tin sa specific ca am : 1.5 GB RAM, procesor Intel-core 2.6 ghz, placa video nVIDIA 9500 GT. Imi merge si minecraftul cu delay, nu stiu ce se intampla. Nu mi-am reinstalat windowsul de mult timp, poate asta o fi cauza? Si nici prin unitate nu am prea umblat, am intrebat un coleg si mi-a zis ca s-a adunat prea mult praf pe la cooler si la procesor si cica de asta s-ar putea sa mearga asa de greu

10 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Descarcă& instalează Advanced SystemCare---> http://goo.gl/o0Emj
Ccleaner este și el bun însă este un program de scanare rapidă, Advanced SystemCare are mai multe utilitare plus că repară erorile la un simplu click pe modul expert.
Eu ți-l recomand plus că în partiția C să ai minim 10 GB liberi, să zicem, dacă ai Windows 7.
Și, dă și o scanare cu Malwarebytes www.ninite.com/malwarebytes/
Apoi, click pe Start, Run, scrii msconfig.exe dai enter şi de la Startup laşi doar Windows Operating System şi antivirusul dacă ai, Apply, Ok.
Dacă astea nu funcţionează poţi face o verificare prin unitatea centrală.
Şi, dezinstalează programele ce nu le foloseşti, în special toolbar-urile.

| qwertyasdf1234 a răspuns (pentru DDCC):

NU folosi ASC, e cel mai prost software de genul asta. Gaseste foarte multe "Probleme" in registru. Totusi e bun pentru curatat temporare si pentru internet booster

| DDCC a răspuns (pentru qwertyasdf1234):

Sunt de acord la partea că găsește cam multe probleme în registru, eu când scanez îmi găsește des circa 50. Dar, la partea cu cel mai prost software nu sunt deloc de acord. Are mai multe utilitare, foarte bune, game booster-ul pentru jocuri e foare eficient să zic. Aș zice că nu e bun în cazul în care PC-ul nu mai poate fi reparat cam cu nimic, atunci reinstalarea Windows-ului e cea mai bună soluție. În rest, e super bun, și nu zic asta luându-mă după comentariul vreunui user ci pe "experienţa" mea, nu m-a dezamăgit softul. Eu folosesc versiunea PRO.
P.S Eu mereu caut chestii noi. big grin

| Andrei7520152 a răspuns:

Cauta FanSpeed pe google si vezi exact ce temperaturi ai.

Reinstaleaza Windows-ul. Ai grija sa ai la indemana toate cd-urile cu driverele (sunet, retea, video etc).

| pozeanimate a răspuns:

Reinstaleaza windowsul
cred ca e plin de chestii inutile care ingreuneaza pc

| KoNeTi a răspuns:

Instaleaza CCleaner si curata registry + temporary files. Defragmentezea disk-ul (START->SEARCH->DEFRAGMENTER DISK).
Foloseste Disk Cleanup (Start-->Search--> Disk Cleanup.
Inchide fisiere StartUp.
More INFO : bkz_goldbhop@yahoo.com FUNDA?

| blbalblalba explică (pentru KoNeTi):

Te-am adaugat pe mess, astept sa imi raspunzi.

| KoNeTi a răspuns (pentru blbalblalba):

Sunt pe mess acuma

| ZACat99 a răspuns:

Pai da se poate..de cat timp ai Windows-ul..si de cat timp nu l-ai mai curatat de praf..normal se face la 3 lunihappy
Daca ai Windows-ul de mai mult de 1 an de zile..Reinstaleaza-l..daca nu sti dul la un specialist Succes!

| qwertyasdf1234 a răspuns:

Intel core da' de care? laughing dual core sau single core?
curata-l de praf ca s-ar putea sa se incinga
ruleaza un disk cleanup
dai un defrag la hard (nu folosi prostia de windows defrag, ia o copie de perfectdisk( piratat sau nu) si fa defrag la c si la drive-ul pe care ai minecraft.
mai goleste spatiu de pe c