| ZyzZe a întrebat:

AM niste intrebari... am achizitionat un laptop si acesta avea instalat linux, vreau sa stiu daca pe linux functioneaza jocuri de genul prototype 2 si mai multe, sau ar trebui sa instalez windown laptopul pentru jocuri l-am cumparat, in "system monitor " scrie ca este kernel linux, are 6GB (RAM ) 4 procesoare 2. 5GHZ este Intel i5 /adica merg jocurile de cerinte mai mari placa pentru jocuri, dar problema mea este daca sa pastrez linux sau windows, nu prea ma pricep la asta... eu sunt nebun cu jocurile/ Multumesc ( dau funda cat se poate de repede )

2 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Pot fi emulate jocurile si pe linux dar iti trebuie un anumit bagaj de cunostinte pentru a le face sa ruleze la fel de bine ca si pe windows. Jocurile le instalezi cu playonlinux sau cu wine in linux. Uite aici ai o lista cu aplicatiile/jocurile pe care le poti instala cu playonlinux http://www.playonlinux.com/en/supported_apps-1-0.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

In general niciun joc creat pentru Windows nu fa rula pe Linux. Emulatoarele sau masinile virtuale folosite pe linux nu vor avea aceleasi performante asa ca pune ti un Windows, neaparat pe 64biti daca vrei sa ai la dispozitia tot RAM ul