| mateidragos828 a întrebat:

am o intrebare dar sa nu radeti de mn...am un laptop Lenovo g575 si are un procesor foarte mic....si am vazut pe undeva pe internet ca pot sa fac update la procesor....nu prea am inteles...intrebarea e : pot sa cumpar un alt procesor care sa se potriveasca in locul celuilalt dar sa fie mai bun?
Va rog ajutati.ma

Răspuns Câştigător
| Madrill a răspuns:

Salut! Treaba e cam așa: sunt modele și submodele de g575. Ce vrei tu, cu schimbarea de procesor este destul de costisitoare(să nu mai zic complicată). Dacă ți neaparat să-l schimbi trebuie să-l schimbi cu un procesor compatibil cu placa de bază. În plus, un procesor mai puternic înseamnă o frecvență mai mare. Și odată cu frecvența procesorului crescută, trebuie să schimbi și plăcuțele de ram. Apoi, dacă procesorul ales de tine nu are placă video integrată trebuie să cumperi una(la fel compatibilă cu placa de bază). Și nu știu dacă placa de bază la g575 are slot pentru placă video dedicată.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ai putea sa-ti schimbi procesorul, dar exista foarte multe probleme. Fiind un laptop costurile sunt foarte mari. Procesoarele pentru laptopuri dupa cum vezi nu se comercializeaza. Numai sa-i schimbi procesorul te-ar costa minim 500 lei, fara exagerare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,upgrade inseamna sa inlocuiesti procesorul cu unul mai...performant. De cat este cel ce il ai?

| gmbod1 a răspuns:

Are un AMD dual core de 1, 66ghz, da merge dar cum au spus toti cu greu si costa, din cate am vazut ii cam mititel tot laptop-ul in sine, parerea mea fa-ti treaba asa cum este si cand o fi ia si tu altu