| vRaJe a întrebat:

Am o intrebare legata de boxele de pc, si anume a-și vrea sa știu mai exact diferența dintre watt(W) și watt RMS. Are legatura cu putere de sonor nu? Dați-mi un raspuns...

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

RMS e o valoare umflata din burta care reprezinta vreo 22% mai mult din puterea continua. Oricum producatorii baga la specificatii valori din burta, asa ca stai chill. Citi bani ai si ce boxe ai vrea sa iti iei?

| K0sti a răspuns:

Tu habar nu ai ce vrei!
Exista RMS si P.M.P.O.

- Peak Music Power Output (P.M.P.O.) is the combined output power of all channels of an amplifier measured by the highest decibel level an amplified signal reaches at any point of time. In short it is the total music power output an amplifier is rated to produce.

- Root Mean Square (RMS) The square root of the mean of the sum of the squares. Commonly used as the effective value of measuring a sine wave's electrical power. A standard in amplifier power output measurements. It is the rated output per channel which an amplifier is designed to produce. It is approximately one-tenth of the PMPO but has no direct co-relation with it.

| vRaJe explică (pentru K0sti):

Dă-mi frate tu in engelză ca sigur ințeleg...

| K0sti a răspuns (pentru vRaJe):

Pai ia fa tu o vraje si tradu' in romana, ai google translate! Of of, mai mai!

| Jijell a răspuns:

E exact invers. RMS, acolo unde e trecuta, e puterea reala. Waţii "umflaţi" de pe eticheta sunt puterea ILS (If Lightning Strikes - dacă le loveşte fulgerul). Adică vrăjeală.

Cum a zis şi colegul, majoritatea fabricanţilor umflă puterea, în special la echipamentele ieftine. Asta ca să nu fii dezamăgit că noul tău sistem 5.1 are 50W adunaţi din toate 5 boxele, şi nici ăia susţinuţi în regim continuu (muzică), ci doar în putere de vârf (gen explozii din jocuri sau filme).