| draand28 a întrebat:

Am o placa de baza ASRock 970 Pro3 R2.0, un procesor AMD FX-6100, SSHD 1TB sata 3, MSI GeForce GT 720 2GB DDR5 64-bit si as vrea sa cumpar 2 memorii de 4gb ram 1333mhz sau 1600mhz. Am 3 intrebari:
1. Placa de baza suporta multe frecvente de memorii ram, dar eu am inteles ca ram-ul trebuie sa fie compatibil si cu procesorul. Imi puteti spune daca e adevarat si daca procesorul suporta memorii ram de 1600mhz sau 1333?
2. Cu aceste componente, de cati W (wati) imi trebuie Sursa?
3. Daca iau Placa video cu PCIe express 3.0 si placa de baza suporta 2.0 imi incetineste ceva?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Placa ta de baza suporta frecventele: *1866/1800/1600MHz. Nu 1333 Mhz. Nu-ti recomand 1866 Mhz deoarece se face prin overclocking (OC) si suprasolicita sistemul. Procesorul le suporta fara prea mari fasoane.
2. La sursa trebuie sa tii cont ca majoritatea surselor dau mai putin de 70% din cat este inscris pe ele. Ori tie iti trebuie o sursa puternica. Ai asa: procesorul pana la 96W, placa video poate consuma pana la 85, 90 W (n-am gasit nicaieri cat consuma dar nici n-am stat ceasuri intregi sa caut) si mai sunt si alte componente care consuma. Uite aici cateva programele calcul consum: http://forum.computergames.ro/......in-pc.html
Incearca-le!
3. Placa video nu va lucra la capacitatea maxima dar nici nu vei simti asta, diferenta fiind insesizabila cu ochiul liber.
Succes!

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. oricum nu are sens sa dai banii pe frecvente mari ca diferenta e aproape zero. Intel-ul care are controllere calumea se descurca mai bine cu 1333 mhz decat amd-ul adesea cu 2133 mhz, ca si idee.
2. Nu trebuie mare sfraiala. Adica cpu e principalul consumator. Dar daca ai avea si 300W cu eficienta, ar ajunge.
3. Nu incetineste nimic la ora actuala. Cand ai sa joci pe 2-3 monitoare 4k fiecare pe placi video de peste 8000 lei, da, atunci ar sa te limiteze.
Also, sper ca nu ai de gand sa cumperi o placa gen gt720 ca nu ai sa vezi in veci jocuri.

| draand28 explică (pentru sltlp):

Pei si ce placa video iefitna si buna sa iau?

| sltlp a răspuns (pentru draand28):

Pai vrei sau nu jocuri?

| draand28 explică (pentru sltlp):

Logic ca vreau, dar nu vreau chiar jocuri de genul Assasin creed unity... Jocuri de genul: GTA 5, BattleField 4...

| sltlp a răspuns (pentru draand28):

Pai ai sa vezi cu gta 5 cu placa aia cand ai sa vezi in real world cum zboara porcii(ca prin reclame am vazut ca sunt). Pune mana si strange macar 500 lei pentru o placa video ok.

| draand28 explică (pentru sltlp):

Zimi numele placii care zici tu ca e OK...

| sltlp a răspuns (pentru draand28):

Nu zic de o placa anume. Zic dupa buget, sa iei ceva gen:
r7 250X/260/260x
r9 270/270x/280
Geforce gtx750/750ti.
Restul nu au sens(mai performante) pentru ca o sa fie limitate de cpu. Also, daca iei o placa din cele enumerate mai sus, din seria r9, iti trebuie o sursa gen: http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-ii-600w/
Altfel, daca e o placa gen gtx/r7 asta http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-500w/ e perfecta.

| alexcris007 a răspuns:

1. Placa de baza nu suporta 1333 mhz
2. O sursa de 650 W, care sa functioneze la cel putin 70%
3.Probabil ca nu.
Bafta!