| MmoooTtttt a întrebat:

Am o placa de baza B450m DS3H și are 1 slot PCI Express 16 in care am placa video, un slot PCI Express X1 și unu PCI Express X4. Faza e că eu vreau să îmi iau o placa de rețea, dar nu pot sa o pun in slotul PCIE X1 pentru că îl acoperă placa video(e prea mare placa video) și as putea s-o pun doar in slotul PCIEX4, dar și cele cu interfață PCIEX4 am văzut că sunt destul de scumpe. Daca as lua o placa de rețea PCIEX1 și o bag in slotul PCIEX4 ar avea ceva? Am auzit că n-ar avea nimic dar nu sunt sigur. Și dacă ați putea va rog să-mi recomandati un model, dar nu prea scump și să fie cat de cat buna. Va rog sa mă ajutați, mâine o să mă duc să cumpăr.
O seara frumoasă!

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Sloturile PCIe sunt invers compatibile :
Un slot PCIe accepta placi cu o latime mai mica sau egala cu latimea slotului. Ba chiar exista si cazuri in care pot accepta si placi mai mari ( dar astea sunt exceptii )

Deci :
Slot x1 accepta placi x1;
Slot x2 accepta placi x1 si x2;
Slot x4 accepta placi x1, x2, x4;
Slot x8 accepta placi x1, x2, x4, x8
Slot x16 accepta orice placa.

Deci o sa functioneze fara probleme. Cum a spus si Salontanul exista si posibilitatea unui adaptor USB.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vad ca placa are sloturi USB! Ia-ti un adaptor pe USB! http://bit.ly/2XVk0Yd