| KobraXS a întrebat:

Am o placa de baza Gigabyte GA-G41M-Es2H si am 1 GB RAM de 800 MHZ.Mai am doar un slot disponibil si ma gandeam sa mai adaug o placata de 2 GB tot de 800. Problema este ca am memorie Dual Channel si nu stiu daca imi va merge trebusoara. Vreau sa-mi explicati cum functioneaza treaba cu Daul Channel si sa-mi spuneti daca pot sa-l dezactivez sau nu.Multumesc,dau funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca scriai pe net denumirea placii aflai ca suporta si memorii dual-channel: http://www.gigabyte.us/products/product-page.aspx?pid=3468#sp
La punctul 2 scrie: "Dual channel memory architecture".

| KobraXS explică (pentru Salontanul):

Stiu ca suporta, dar ingrijorarea mea este ca din cauza dual channel placa de baza nu va putea lucra cu ambele modul de memorie(asta am auzit-o pe cateva forumuri). Daca stii, cum se poate porni/opri dual channel

| Salontanul a răspuns (pentru KobraXS):

Https://www.google.ro/#q=dual+channel+cu+single
Intra pe primul articol si ai sa vezi (este scris de un american care a fost in vizita la MSI) ca nu exista dual channel in adevaratul sens al cuvantului. Sunt doar doua memorii single puse impreuna. Pune ce vrei si stai linistit ca va merge. Ideea este ca va trebui sa te descotorosesti de memoria veche.

| KobraXS explică (pentru Salontanul):

Adica daca pun o placuta de memorie de 2 GB, va trebui s-o arunc pe cea veche? Oricum, aveam in gand sa fac upgrade la 2 GB, adica sa cumpar o placuta noua si s-o arunc pe cea veche, dar daca mi-ar merge si cea de 1 gb si cea de 2 impreuna ar fi minunat

| Salontanul a răspuns (pentru KobraXS):

NU. Daca vrei sa pui cele doua memorii (dual channel) atunci va trebui s-o vinzi pe cea veche. Daca nu, poti sa pui una de 2 Gb si cu cea veche fac 3 Gb si gata.

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Suporta dual channel placa ta. Montarea impreuna n-ar trebui sa creeze probleme. Asta spun forumurile online, pe care le poti consulta singur (mix single and dual channel ram).