| Vectra1 a întrebat:

Salut..am o problema, azi cand am incercat sa aprind laptopul HP pavilion dv9000 se auzea ca functioneaza dar nu se aprindea ecranul.( ecranul ramanea negru )Ce sa fac dau funda!(ieri am intrat si nu avea nici o problema

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Încearcă să reglezi luminozitatea ecranului folosind tastele ce fac asta(alea cu Fn și de exemplu F5 și F6, sau te uiți la simbolurile din tastatură și vezi pe care sunt simbolizate cu albastru acele taste). Dacă nu funcționează necesită o investigație amănunțită. Succes

| K0sti a răspuns:

Vezi daca da semnal pe un monitor extern, logic! Daca nu da, nasol, placa video!

| gelu1970 a răspuns:

Cel mai comun in laptopurile HP. scoate bateria si fara sa conectezi incarcatorul pulseaza timp de 2 minute butonul on.
apoi conecteaza laptopul la curent si incearca sa startezi.
in cazul in care nu da rezultat conecteaza laptopul la un monitor extern. vezi daca da imagine. cred ca in HP e tasta F4 ce trebuie folosita ca sa conectezi un monitor extern.
in cazul in care da imagine pe monitor extern, vezi daca luminozitatea e bine reglata. in caz afirmativ, problema e inverterul sau ecranul.
in cazul in care nu da imagine nici pe monitor extern posibil ca grafica sa fie dezlipita de pe placa sau arsa.

| gelu1970 a răspuns:

Daca auzi sunetul de la "welcome", atunci ceea ce ai tu defect e ecranul sau doar inverterul. daca ai avea grafica dezlipita nu s-ar starta, deci nu ai avea cum sa auzi sunetul de intampinare de windows.

| deeaadeeaa a răspuns:

Incearca sa te ciki ciki mai mult cu ellaughing)