| androiduser a întrebat:

Salut,am o problema cu calculatorul, dupa ce ma joc cateva ore (2-3-4) calculatorul scoate sunetul acela de la pornirea lui, acel boot sound si se blocheaza. Uneori mai pot sa intru in task manager si vad ca hard disk ul e la 100% dar eu l am schimbat acum 3-4 luni.Pc se blocheaza dar se blocheaza doar aplicatia respectiva,dar daca incerc sa intru pe alta pagina daca am browserul deschis se incarca in continuu aceea pagina.Ce credeti care ar fi problema, un format ar ajuta?

3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu mai juca jocul ala mai mult de 2 ore la calculator ca se uzeaza discurile prea des si creste temperatura foarte tare, asa mi-au zis cei de la service autorizat cand m-au schimbat Hdd-ul si mi-au reinstalat windowsul!

| Superior a răspuns:

Incearca o reinstalare de windows,cine stie,dar din ce spui acolo e ciudata treaba. Exista cel mai probabil o problema pe partea de hardware daca reactioneaza asa. Hard-ul poate fi o problema,avand in vedere ca l-ai luat recent poate fi defect. Incearca sa-l pui intru-un port SATA diferit/sa schimbi cablul SATA si vezi ce se intampla. Uramreste activitatea HDD-ului pe parcursul activitatii pe PC,temperatura (cat si a celorlalte componente, te poti folosi de HW Monitor, il instalezi, e gratis, tot ce face e asa arate temperatura). Instaleaza si CPU-Z sa arati ce specificatii ai. Ambele le iei de aici http://www.cpuid.com. Noroc la depanarea problemelor!

| Capota a răspuns:

Majoritatea modelelor de plăci de bază au funcția de avertizare la supraîncălzirea procesorului, caută prin bios și e posibil să găsești, prin secțiunea de temperaturi, așa am și eu la al meu, câd trece de 60 de grade începe să bâzâie continuu până ce temperatura scade. O curățire de praf ar ajuta foarte mult, dar și schimbarea parstei termice de la procesor. Baftă!winking