| Andrei200202 a întrebat:

Am o problema cu laptopul. De ceva vreme a inceput sa mearga greu asa ca am decis sa schimb windowsul, am fost la un prieten care mi-a instalat windows 8 (inainte aveam 7) insa merge la fel de greu..aici ma refer la jocuri cum ar fi league of legends (inainte mergea acceptabil pe la 60-70 fps insa acum imi merge in 15-20) si aceeasi problema cu fps-urile o am si cand joc alte jocuri pe browser (mi se incarca greu unele actiuni). In schimb pe desktop merge destul de bine, imi intra repede in fisiere.Laptopul nu e asa vechi, are cam 2 ani si ceva.

Care credeti ca ar fi problema?
Internetul oare (desi cu pingul in jocuri stau destul de bine)?
Credeti ca nu ar fi instalat bine windowsul?
Nu prea ma pricep eu la laptopuri, ofer funda unu-i raspuns care ma poate ajuta.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai decis sa schimbi windowsul, lasa tot windows 7. Daca mergea acel windows, este mai bun decat 8, din toate punctele de vedere.

Revenind la jocuri, daca ai zis ca mergea bine, apoi a inceput sa mearga prost, inseamna ca este de la hardware ceva. S-a strans praful la ventilator probabil. Poti sa il desfaci sa il cureti, nu e chiar asa greu. Sau incearca sa sufli acolo puternic si sa dai in el (desi nu este cea mai recomandata varianta, dar merge).
De incalzit se incalzeste? Daca da, probabil nici pasta termica care este lipita pe GPU si CPU nu mai este buna si ar trebui schimbata. Nici asta nu este greu. Gasesti pe internet o groaza de tutoriale. Asa am inceout si eu acum mult timp si apoi o sa ti se para usor.

Chestia cu internetul, nu are legatura. Internetul nu influenteaza FPS-ul. Windowsul iar, nu prea are legatura, legat de instalare, pentru ca nu prea poti sa instalezi windowsul prost. Dar tot recomand windows 7, nu 8.

Sa ai grija si sa fie placa video instalata (adica driverele).

Legat de League Of Legends, am avut si eu un laptop odata, a mers bine la inceput si apoi praf... incepeam cu 90 FPS si ajungeam sa am 03 FPS in unele fight-uri de zici ca era Star Wars acolo.
Deci daca nu o sa mearga acele metode, trebuie un alt laptop. Dupa un timp, ele nu mai dau asa de mare randament. Hp-urile duc cam 3-4 ani de exemplu.

Bafta. Daca mai ai nevoie de alta informatie, te ajut cu drag happy

1 răspuns:
| maharaba a răspuns:

Incearca sa instalezi windows 10 sau sa revii la windows 7, windows 8 e slab