| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema cu o boxa, adica nu sunt sigur daca e problema, am gasit fro 2 melodii in care inaltele fasaie, ce-i drept de proasta calitate, imi dati si mie melodii cu inalte foarte multe, pe care le pot testa ca lumea?

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Ambele melodii au pasaje care urca chiar la 20Khz (conform Foobar 2000). Cand faci testul, seteaza totul pe flat, dezactiveaza orice soft de colorat sunetul ca pot sa pariez ca asculti cu reglaje de ton, EQ si alte minuni

https://www.youtube.com/watch?v=wFeh7RP5_Ds
https://www.youtube.com/watch?v=s6_B1AB9nu8

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Nu ascult cu nici-un reglaj de ton si alte minuni. am doar functia bass boost activata din placa de sunet si atat, se pare ca au fost panarame melodiile alea si de aia', si plus ca erau pe receptor ( Orange), si semnalul de pe receptorul ala e foarte slab

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Se aud chiar foarte bine, desi la prima melodie nu am ascultat nici jumate din ea, pentru ca ma lua durerea de cap.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

In fine, tu stii ce inseamna foarte bine. Habar n-am ce e receptorul ala Orange asa ca nu-ti pot spune daca-i de la el. In ce sens te lua durerea de cap? Daca gamele medii-inalte si inalte devin sibilante pe melodia aceea e vina sistemului. Cu melodia in cauza testez aproape orice sistem ma intereseaza; e inregistrata foarte bine si cuprinde o gama larga de sunete ce testeaza muzicalitatea unui sistem. Spun ca e vina sistemului, pentru ca pana si pe castile mele care-s a naibii de analitice, nu apare deloc sibilanta nici la volum insuportabil.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Nu ma referam la asta, nu imi placea melodia.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar nu te asteptai sa primesti bumti bumti sau comerciala pentru a teste niste game pe care doar instrumentele sunt in stare sa le reproduca. Nu spun ca imi pasa ce asculti tu sau cutarescu, dar nici daca as fi fan bum-bum n-ar avea rost sa am pretentii la muzicalitate pe sisteme de >1500 lei cu Inna si alte acareturi. Muzica de genul asta e foarte usor de reprodus si de scule relativ ieftine.

O sa trag concluzia ca pentru tine "suna foarte bine" e un termen folosit mult prea pe larg. Dar daca tie iti place cum suna, foarte bine. Si scuza-ma daca nu s-au intersectat genurile ascultate, dar daca as pune muzica fara instrumente pe sistemul actual, mi-as bate efectiv joc de el.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Crede-ma, eu sunt un rapper, nu ascult panarame de la tv, am toate albumele bug mafia /parazitii si daca aveam de unde sa le cumpar luam si nimeni altu', twitterele sunt foarte slabute pe akaiurile alea care aveam problema, ma referam ca se aude foarte bine deoarece nu fasaie de loc, se pare ca acel receptor Orange era de vina ( e la fel ca ala de la telekom hd, acela negru)nu ascult bumti-bumti.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Desi mai ascult Parazitii o data intr-o luna albastra, nici acest gen nu are pretentii sa fie reprodus muzical, detaliat. In fine, trecem peste.

Receptorul sa inteleg ca-l folosesti ca transport (de la sistem la ce?). Recomandarea mea: schimba-l ca-i o tampenie.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Mda, acum am o problema adevarata cu un twetter, l-am tinut la maxim de la 7 dimineata pana acum, pe un amplificator cu putere mai mare decat boxele, si twetterele chiar s-au stricat, adica la volum mare pe majoritatea melodiilor fasaie, se pot repara? sau trebuiesc rebobinate/schimbate, dar faza e ca nu pot sa le schimb, pentru ca au o forma ciudata, si nu gasesc twetterele originale, cum pot face rost de niste twettere originale?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asta patesti daca faci abuz si tii aparatura audio la maxim (orice aparatura). Ce fel de tweeter e? Nu-i rotund? De pe ce boxe (modelul exact)? Sa nu-mi spui ca ai ribbon pe Akai (glumesc).

82 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, l.am luat, intr-adevăr e diferenta pe ampul asta, nu e umblat in el, akaiiurile încep sa distorsioneze pe la 85% volum, dar pana acolo se aud blana, se pare ca pot păstra si akai. urile, chiar daca in specificatii zice ca atunci când ambele canale sunt pornite, impedanta trebuie sa fie de 8ohm, dar cred ca pana la jumătate din volum ca merge si cu 6 ohmi

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Respecta specificatiile alea ca nu-s puse degeaba.
2. Impedanta fluctueaza in functie de frecventa, nu de putere.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Ok, oricum, se aude foarte bine receiverul, dar nu am telecomanda pentru el, te intereseaza un receiver akai as100ra-311? 2x30 w, 2x10 pe satelit?: ))), il vand foarte ieftin, 200 lei.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine ca ai luat ceva care suna mai bine fata de ce-ai avut tu. Mai ales ca ai trecut de la receiver la amplificator.

Mersi pentru oferta dar chiar nu as avea nicio intrebuintare pentru acel receiver. Pune-l pe olx/okazii/audioweb si nu te astepta sa-l vinzi in 2 zile (cu toate ca felicitarile mele daca o faci). Pentru produsele de genul, cumparatorii vin mai greu. Spre exemplu, acum ceva timp cand am vrut sa vand acel Onkyo am asteptat cam 5-6 saptamani pana la primul telefon dar in timpul acela ajunsese cadou la un amic.

Ca o idee, daca nu ai in oras magazine de profil (unde poti merge si asculta incinte pe amplificatorul tau), urmareste piata SH pe audioweb cu anunturi din orasul tau. Poti cere vanzatorului o simpla auditie sa vezi cum suna alte boxe pe ampul tau, sa-ti faci o idee despre ce ai vrea sa cumperi. Si incearca sa gasesti incinte cat mai noi - exemplele cu Magnat Monitor Supreme 800 sau poate acele Taga dar mai ieftine s-ar potrivi bine preferintelor tale. Dar in afara de asta, iti faci o idee despre cum suna si alte boxe, capeti experienta si asa mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Am ascultat acele taga, pe inalte sunau foarte bine, dar acele frecvente joase de bass sunt doar in specificatii, akaiurile suna mai bine pe bass, m-am gandit la acestea http://www.okazii.ro/boxe/altele/boxe-magnat-art-nr-145120-a175326291, dupa twittere par sa fie mai vechi, + suspensiile schimbate, ce parere ai despre ele?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus si anterior, ce ti se pare tie ca suna bine pe bass la Akai sunt distorsiuni, bubuieli. Nu zic ca acele Taga sunt marea cu sarea, dar au per total, suna mai controlat.

Acele Magnat, sunt intr-adevar mai vechi si eu personal n-as avea incredere in incinte de genul. Cauta Magnaturi din seria noua daca vrei bass accentuat (eventual bubuit) exemplu: Magnat Monitor Supreme.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

De ce n-ai avea incredere in acele icinte?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand sunt destul de vechi (poate au suspensia schimbata, poate nu, dar nu doar asta este influentata de varsta). In al doilea rand, sunt pe 4 cai si costa putin - de obicei se fac rabaturi la calitate cand vine vorba de produse din domeniul asta, care par prea ieftine si ofera prea mult.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Dar ce inseamna 4 cai? inalte, medii, joase si mai ce?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bas; mid-bas; mid; tweeter.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Deci practic au subwoofer / ca nu inteleg

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Subwoofer se numeste incinta care are unul sau mai multe difuzoare pentru redarea frecventelor joase. Incintele acelea au un difuzor care "teoretic" taie fiecare spectru de frecventa in parte. Spun teoretic pentru ma indoiesc ca in bugetul acela se vor face vreodata incinte pe 4 cai de calitate. Dupa parerea mea, la 1000 lei SH abia daca gasesti niste bookshelfuri decente.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru Utilizator1234):

Uite, niste floorstanduri care parerea mea ca isi merita banii. Difuzoarele Vifa sunt foarte apreciate in cercurile DIY. Nu le-am ascultat dar cel putin difuzoarele nu sunt antice, au 2 difuri pe 17cm ca sa-ti satisfaca nevoia de bubuiala si nu cred ca ar suna prost pentru pretul acela. Nu mai stiu ce amplificator folosesti acum, dar ca idee, ai iesi foarte castigat si cu Magnaturile pe care ti le-am recomandat acum cateva zile.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

In gandul meu erau numai magnaturile alea care mi le-ai recomandat tu, dar cand am vrut sa ma decid daca iau sau nu acele magnat-uri, am observat ca in poza se poate vedea ca sunt indoite calotele difuzoarelor, iar vanzatorul spune in descriere ca sunt ca noi, aspect 10/10, deci practic te ia dupa fata, nu prea am incredere, aceste viva, sunt cam late pentru camera mea, eu tin o boxa fix langa usa, si daca deschid mult usa cam pic acele viva, dar daca o sa le aleg pastea', o sa fiu si eu mai atent cu usa big grin

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

E posibil la difuzorul de jos sa fie indoita. Dar e posibil sa fie si din cauza luminii. Nu vreau sa-mi dau cu parerea ca nu cunosc boxele, dar la prima vedere da, pare indoita. Uita-te poate gasesti vreo oferta la Magnat Monitor Supreme 800 sau 1000. Cel mai bine ar fi sa asculti inainte sa cumperi. Incearca piata SH de la tine din oras sau din apropiere, vezi ce oferte ai.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Am probat la un prieten niste monitor supreme 800, mi se pare ca nu au inalte, frecventele alea sunt doar pe hartie, inaltele nu urca mai mult de 20khz, dar in schimb bass-ul e foarte bun, mi le da cu 900 ron, o sa ma gandesc daca le iau sau nu, poate era de vina si receiverul lui, unul yamaha 5.1

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si apropo, am dat astazi acel amplificator Technics din clasa aa la maxim, acele akai-uri care aveam probleme cu dif-urile, cu un amplificator recomandat se aud chiar bine, incearca sa le asculti la un pick-up de calitate si la un amplificator de calitate, inaltele sunt mult mai clare fata de ce-am auzit eu pana acum, si sincer bassul, daca asta numesti tu bass-ul de claritate prefer bubuiala, aveam impresia ca difuzoarele alea sareau degeaba.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai putin ca m-ai facut sa rad. Cum as putea sa stiu eu ce ai auzit tu? Ce crezi tu ca inseamna bas sau cat de clar ti s-a parut ca suna in comparatie cu ce ai mai ascultat tu (si nu, nu stiu nici ce ai mai ascultat tu).

Amplificator de calitate pentru acele Akai? De care calitate? Cat de bun ar trebui sa fie un amp ca sa conduca asemenea boxe? Eu am un Audio Refinment Complete, care zic eu ca e decent. Vrei sa ma duc cu el la Altex sa vad care e diferenta intre parciul cu care vin ele si un amp nitel mai serios (adica sa ascult niste jucarii pe un amp de cateva ori mai scump decat jucariile)? Sau daca crezi ca n-ar fi de ajuns de bun amp-ul meu, apelez la un amic care are un YBA Genesis IA3 (poate ala e destul de bun sa scoata tot ce pot Akaiurile alea). Si ce treaba mai are si pick-up-ul ala? Un DAC bun si niste muzica high-rez bate la spate aproape orice pick-up. Te invit oricand cu ce pick-up vrei la un blind test comparativ cu un DAC entry level ca sa te convingi. La fel cum esti invitat si la o comparatie pe amp-ul meu cu Akaiurile tale (tot blind, sa vedem ce diferente sunt). Daca vrei facem si o comparatie intre mai multe boxe (am vreo 2 cunostinte in oras cu diverse sisteme). Considera asta o invitatie amicala, eu sunt dispus sa-mi omor timpul invatand pe cineva cate ceva si invatand de la cineva cate ceva.

Vad ca din nou te-ai apucat sa faci exagerari si sa aduci exaltari nefondate acelor Akai-uri. Dupa cum ti-am spus si anterior, daca-ti plac, tine-le cat vrei si cat poti. Eu incerc sa-ti dau un sfat - doua ca sa ajungi cu picioarele pe pamant cand vine vorba de sunet. Daca pe o ureche iti intra si pe alta ies, atunci nu am niciun interes sa continui.

P.S.: Sunetul este foarte influentat de camera si de pozitionarea in camera. Daca asezi boxele ala-ndala si ai camera amenajata prost dpdv acustic, orice boxe vor avea de suferit, chiar si Akaiurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vroiam sa zic ca akaiurile se aud mult mai bine pe acel technics si pe pick-up decât muzica de pe pc si amp.ul lor akai, da, eu am camera foarte bine sonorizata, in sufragerie unde sunt si yamaha ns-777 se aud dezgustator.Am cumpărat deja de la acel prieten magnat monitor supreme 800, le.am dat la schimb cu akaiurile +500 lei, nu stiu cum s.a întâmplat dar acel amic a pocnit akai. urile intr.i ora, cu teste bass boostes etc, deci daca apucam sa iti fac niste poze iti venea rau, suspensiile erau la 3m de difuzoare, iar calotele erau negre, si in camera duhnea numai a fum, in schimb la mine acele magnaturi se aud îngrozitor de bine, iti multumesc ca m.ai scăpat de akai, si m.ai dus la un nivel mai bun, chiar daca îmi e dor de design.ul vechilor akaiuri care acum sunt vândute pe piese care jumate din ele sunt rebobinate sad

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis ca Magnaturile se potrivesc gusturilor tale. E bine ca-ti plac si ca ai scapat de chestiile alea. Lasa un scurt review despre ele, poate mai sunt si altii interesati.

Daca se auzea la pick-up mai bine, inseamna ca n-ai DAC bun sau fisiere inregistrate bine. Ma indoiesc ca ai tratament acustic in camera, dar in fine, oricum n-ai beneficia prea mult de pe urma lui. Doar lasa boxele sa respire (spatiu in jurul lor si spatiu fata de peretele din spate).

| Utilizator1234 a răspuns:

In ce sens fasaie? Ai pierderi totale de frecventa, zgomot de fond sau distorsiuni? Poti incerca sa tai cateva frecvente intre 9Khz si 17 Khz din egalizator, fiecare in parte cu 1, 2 sau chiar 3 decibeli. O sa caut vreo 2 melodii cu accent pe inalte, dar din cauze evidente vor fi pe youtube unde sa zici mersi daca ai mp3 in 320kb/s.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Pierderi de frecventa..., se pare ca nu se aude nimic pe melodiile care mi le-ai dat tu