| KirosenTalent a întrebat:

Am o problema cu pc`ul. Cand il deschid imi apar mai multe erori. Dar nu toate de odata. O eroare pe deschidere. Uitati erorile: 1. Error loading operating system. 2. A disk read error ocurred. Press ctrl+alt+del to restart. Si 3. reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key. Ieri mi-a mers sa intru. A mai facut putine figuri dar a mers. Dar astazi nu merge. De la ce sa fie? De la hard? Eu zic ca nu e de la hard. Sa fie oare de la windows? Astept niste solutii. Dau funda. Ms.

6 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Frate,ai probleme cu sistemul de operare, daca stii instaleaza un xp3 service pack(eu zic ca e cel mai bun)Dupa aceea ai nevoie de niste programe ajutatoare care sa-ti optimizeze calitatea de lucru a hdd-lui. Poti incerca eset nod 32 cu smart security si un registry mechanic. Daca nu merge cu instalatul windowsului trebuie sa intrii in BIOS si sa cauti pe la primele optiuni undeva unde gasesti unitatile optice.Aici trebuie sa verifici daca hdd-ul este setat pe pri-master si dwd pe pri-slave. Daca nic asa inseamna ca disckurile de platan ale hdd-lui s-au dus sau pur si simplu ai ars hardul.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E sigur de la hard.

| DuDDy24 a răspuns:

Sigur e de la windows. Reinstaleaza-l si o sa mearga sigur. Funda?big grin

| Dan10079 a răspuns:

Mai bine du-l la reparatii.

| Rony23 a răspuns:

Incearca asta: instaleaza windows7, baga driverele in ordinea corecta, fa un update, instaleaza antivirusul Microsoft security esentials (e bun, e moca, e la zi).

| UnQ7 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problemala pc si nu puteam umbla deloc dar mi-am schimbat Windowsul si a mers