| Cucuriguuu a întrebat:

Am o problema cu PC-ul, si vreau sa stiu daca s-ar merita sa investesc in el pentru performanta dupa rezolvarea ei.
Momentan functioneaza pe o placa de baza abit ab9 pro socket 775, cu un procesor Intel Pentium 4 de 2 Ghz frecventa, RAM 2 GB DDR 2, placa video AMD Radeon (msi R6570) 1 GB DDR 3 pe 128 de biti (cred ca e si cea mai scumpa piesa), si doua HDD-uri unul SATA de 500 GB si celalalt de 80 GB.

M-ar interesa care ar fi configuratia maxima suportata de acest tip de placa de baza,si chiar valoarea actuala a pieselor mentionate mai sus.

Si cel mai important, cam cat m-ar ajunge (si care ar fi) o placa de baza buna care sa suporte un procesor I3 spre exemplu si mai multe placute RAM (momentam am 4 sloturi), placa video care o am (caci am dat 280 de lei pe ea si cred ca e destul de buna).

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul maxim: Intel Core 2 duo Extreme. Este destul de slab si nu vei gasi de cat second hand cu care te poti pacali.
Memorie suporta 8 Gb (cate 2 pe fiecare slot) la frecventa de 800 Mhz.
Sincer sa fiu nu prea merita. Placa video este bunicica. Daca pui totul pe DVD-uri sau stick HDD-urile iti ajung. Eu n-am mai mult de 150-200 Gb pe HDD-uri.

| MskDesign a răspuns:

Nu se merita.Mai bine iti cumperi altul.