| KiLL007 a întrebat:

am o problema cu placa video azi am intrat intr-un joc si utatiava ce-am patit http://www.99poze.ro/Placa_vidio/1/
Placa vidio este zotac gtx650 1gb ddr5

Răspuns Câştigător
| KiLL007 explică:

Stiu dar asta e testul, acel furmark se ocupa cu stresarea placii video si scoate untul din ea, mie mi-a ajuns hd7850 la 105 grade in acel test.Dar e o valoare normala.Pur si simplu testul se ocupa cu terorizarea placi video pana cand se detecteaza buba ei.Dar asta nu afecteaza placa, ci doar sursa ca trebuie una mai sanatoasa

10 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Daca poti spune si ce sursa ai ar fi perfect.
Din poza vad ca ai probleme cu stabilitatea placii video
Fa un Furmark si testeaza stabilitatea. Ajunge 1920x1080p 30minute.
Nu te speria ca o sa ajunga placa la 90-100 grade, in stres 100% ajunge chiar si la temperaturi mai mari.
Daca placa video e instabila, dai clean la drivere si baga ultimul driver aparut la placa.
Daca nici asa atunci duo la garantie.
Dar nu face furmark pe un delux. Specifica sursa

| KiLL007 explică (pentru Gabi05):

Marimea ecranului este 1600x900 sursa este un atx 450w dar nu da 450w reali

| KiLL007 explică (pentru KiLL007):

In mod normal placa vidio are 35de grade ear dupa 16 min de test a ajuns la 87 de grade

| KiLL007 explică (pentru KiLL007):

Stiu dar asta e testul, acel furmark se ocupa cu stresarea placii video si scoate untul din ea, mie mi-a ajuns hd7850 la 105 grade in acel test.Dar e o valoare normala.Pur si simplu testul se ocupa cu terorizarea placi video pana cand se detecteaza buba ei.Dar asta nu afecteaza placa, ci doar sursa ca trebuie una mai sanatoasa

| Gabi05 a răspuns:

Nu conteaza rezolutia, poti sa dai stres si la 1920x1080 30min chiar daca ai 800x600 la monitor.
Mi-e ca sursa nu face fata la furmark, daca nu da 450W reali.

Incearca urmatoarea metoda
1.Instalezi driver sweeper
2.Dezistalezi din add or remove program tot ce tine de driverele placii video.
3.Restart
4.Intri safe mode
5.Dai clean la tot ce tine de driverel placii video din driver sweeper.
6.Restart
7.Intri in windows
8.Iei ultimele drivere aparute pentru gtx650.
Daca nu se rezolva, trimit-o la garantie.

| KiLL007 explică (pentru Gabi05):

Dar sa schimb sursa 550w reali

| KiLL007 explică (pentru KiLL007):

Vezi asta s- intamplat dupa o ora de joc in need for speed most wandet 2012

| Gabi05 a răspuns (pentru KiLL007):

In most wanted folosesti efect speciale precum AA, MSAA?
Ma gandesc ca daca ai folosit efecte speciale atunci consumul placii video creste substantial, si sursa a bulit placa video

| KiLL007 explică (pentru Gabi05):

Vezi eu am ca procesor amd athlon x2 7450 2, 4ghz si nu pot juca la macsim setarile toate la minim si marimea ecranului 1280x720

| Gabi05 a răspuns (pentru KiLL007):

1.Fie duci placa la service si le spui ce patesti.
2.Cumperi sursa si faci furmark sa vedem unde e problema
3.Incerci metoda cu driverele.

| Gabi05 a răspuns:

Recomand una din sursele acestea
Fiecare tine sistemul, mai ales ca sistemul tau nu consuma mai mult de 250w

http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-plus-500w/

http://www.pcgarage.ro/surse/super-flower/sf-500p12p-500w/

http://www.pcgarage.ro/surse/corsair/builder-series-cx430m-cp-9020058/

Cooler master tine si i5+gtx660,nu te uita la putere.
Fiecare sursa are un amperaj bun pe linia 12V+