| UserName250000 a întrebat:

Salut, am o problema la laptop. Inainte temperaturile pe browsing erau cam 38-40 de grade. Acum au ajuns la 45-48 de grade in browsing (astea pe placa video). Pe procesor de la 45 de grade a ajuns temperatura la 54. Si cand ma joc ceva foarte intens, inainte aveam 65 de grade pe placa video si 80 pe procesor, iar acum am 76 de grade pe placa video si 90 pe procesor. Ce sa-i fac? Sunt temperaturi normale?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cand ai curatat laptopul ultima data si schimbat pasta termoconductoare? daca niciodata sau a trecut mai bine de 1 an de zile de la ultima curatare, atunci ar fi cazul sa faci acest lucru.recomand la un service sa fie efectuata aceasta mentenanta pentru ca laptopurile sunt mai complexe si compacte fata de PC-uri!
costa in jur de : 100-150 de lei acesta curatare, suflare, schimbare pasta!

recomand de asemenea sa tii laptopul cand te joci pe un Cooling PAD, care sa fie fabricat din metal, nu raceste extrem de mult asa cum fac coolerele de la PC-uri, dar ajuta!

| VoidEternal a răspuns:

Ori ai alte procese in spate care iti solicita extra procesorul si gpu-ul ori e vorba de calitatea pastei termice ce se degradeqaza in timp. Daca valorile astea au urcat brusc, atunci e mai degraba prima varianta.

| ReddY25 a răspuns:

Cumpără un cooler extern

| Korkodeln a răspuns:

Depinde de vechime, poti avea radiatorul blocat cu praf (un sprai cu aer comprimat il rezolva), pasta termica uscata pe CPU care nu mai transfera caldura spre radiator, ventilatorul incetinit de praf sau, in cel mai rau caz, evaporatorul (teava aia de cupru care conecteaza collerul cu radiatorul) are o fisura si a pierdut freonul. Se intampla foarte des la laptopurile HP unde au folosit un tub foarte subtire.

Evident, daca este virusat si ruleaza procese in background este si asta o posibilitate, deschide Task Managerul si vezi la cat sta CPU ca incrcare cand nu faci nimic, nu trebuie sa sara de 10-15% in total.