| Barnutiu_Cristi_1996 a întrebat:

Salut,am o problema pe care nu am mai intalnit-o
recent mi-am facut un calculator pe piese totul merge perfect dar cate-o data(cam des) cand dau sa ma conectez la internet(nu browser, dau la rds connect) mi se conecteaza foarte greu/extrem de greu si merge cu viteza ft mica netul alte ori nu se conecteaza trebuie sa dau un restart sau doua si atunci trebuie sa dau cancel la conexiune si sa reincerc ca iarasi dureaza mult

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ai nevoie de consultari cu niste specialistii in constructia calculatoarelor!

| Arthiom a răspuns (pentru untu):

Nu are nici o legatura cu asta.

| Arthiom a răspuns (pentru untu):

Da update la driverul de net in primul rand. Daca tot greu merge atunci am cateva intrebari:
1. Cablul de internet vine direct de la stalp la pc sau mai intai intra intr-un modem si abia dupa cu cablu in pc?
2. Pc-ul tau e conectat la net prin cablu sau prin wifi?
Daca ai un cablu care intra in modem, si dupa alt cablu care iese din modem si intra in pc sau router, atunci incearca sa schimbi modemul cu unul mai bun, de obicei alea "stock" de la rds fac figuri si iti vine sa le dai foc. De obicei asta e problema. Daca nu rezolvi nici asa, suna la rds, si bate cu pumnul in masa.

| untu a răspuns (pentru Arthiom):

Salut! iti voi raspunde la prima intrebare si DA cablul de fibra optica de internet vine de la stalp de afara, apoi intra in casa si intra in modem (router HUAWEI) si de acolo cablul se trece in calculator! Raspunsul de la a doua intrebare este ca calculatorul meu merge si prin cablu si prin Wi-Fi (wireless).Eu sint abonat la firma TELEKOM (fosta ROMTELECOM) si internetul merge perfect fara probleme! Iti spun ceva: Firma RCS & RDS nu este o firma de incredrere si pierd numar mare de abonati din cauza problemelor tehnice si electronice la televiziune, telefonie si internet de mai injura lumea pe ei!

| DryIce a răspuns:

Ai net pe stic si ti s-a limitat? sigur asta ai, am avut si eu, cand se limiteaza nu mai vrea nici sa se conecteze. Nu mai bine furi wifi si tu ca toti oamenii normali la cap? mai si platesti pentru sticu ala abonament.

| Barnutiu_Cristi_1996 explică:

Cablul intra intr-un modem si din modem in calculator