| GroparuVesel a întrebat:

Am o serie de intreabari:
1. Daca am o placa video integrata(un chipset), pot sa imi pun o placa video dedicata?
2. Exista procesoare dual-core bune pe socket 775 LGA? La ce preturi?
3.Ce trebuie sa se potriveasca pentru a pune o placa video, 2 placi de RAM si un procesor? In general.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

1. Desigur.
2. Existau acum citiva ani. 775 e un socket mort.
3. Socketurile, desigur. In rest, sanse foarte mici sa ai problme de compatibilitate.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

De exemplu merge un procesor cu frecventa 3.2(intamplator) Ghz cu o placa video GDDR3 sau GDDR5 si 2 placi RAM DDR3? Dar ce treaba are frecventa de la RAM? Dar de la placa video?

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Atita vreme cit e procesor pe socketul placii de baza, merge lejer. Ca procesorul ar putea limita puternic placa video, deja asta e alta poveste, plus ca nu ai DDR3 pe placile de baza cu socket 775. Tu zi mai bine ce buget ai si ce ai vrea sa schimbi.
@soimm: Ai vazut tu i3 sau i7 pe 775?

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

De fapt, placa mea are 775 LGA si are DDR3.Am doar 1000 de lei( o sa ii am pe toti in iarna ).As vrea sa imi iau o placa video noua si un procesor mai bun, de preferat pe 775, ca sa nu schimb si placa de baza etc etc.Si as mai vrea si o sursa, fiindca am un model de KME 450 W si face ca motorul de racheta.

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

KME, OK, mare pocnitoare, bine ca o schimbi. Ce procesor ai acum si ce placa de baza, exact? Cu o sursa ca lumea, ai putea sa storci niste sute de Mhz in plus din asta, placa video daca iei ceva bun poti pastra dupa aia. Asa am eu un HD 4770 din 2009 si inca il mai am si acum, desi am trecut de la Am2 si 2 GB DDR2 cu Athlon X2 4000+ la 1155, 8 GB DDR3 si i3 2120.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Intel Celeron 2.53 Ghz single core, L2 cache 256 kb I don't want to see.Placa de baza Intel G41 ( de la MSI ) cu chipset G41 integrat de 256 mb.

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

A, procesor si placa praf. Vinde tot.

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Praf dpv al performantei/chipsetului, a nu fi inteles gresit, placile de baza MSI sint de regula macar bune, daca nu foarte bune, chiar daca mai au cite o hiba sau un design absolut retard.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Deci,poti sa imi recomanzi o placa video buna si un procesor bun pe socket-ul meu?

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Ca placa video iti recomand calduros un HD 7770 sau un GeForce GTX 650 OC, l poti pastra si pentru peste 1-2 ani cind schimbi platforma de tot. Ca procesor, MUSAI SH, ceva la maxim 200 RON - sigur gasesti ceva foarte OK in banii astia, gen Core 2 Duo E8600. Ca sursa, un Sirtec 400, desigur.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

De ce SH?

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Inca ceva, AMD sau Intel?(ca procesor)

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Daca tu pui AMD pe socket 775, esti un adevarat Dexter la patrat. SH fiindca, daca gasesti pe undeva inca pe stoc, pretul va fi ridicol de mare. De aia zic sa faci vint la tot ce ai si sa treci pe 1155. Poti folosi IGP-ul o perioada pina stringi de placa video, iar un i3 3220 si un GA-B75M-D3V te ajung impreuna vreo 800 RON.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Ziceam in general, fara sa conteze socket-ul.

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

In general, te uiti la buget si ce vrei. Eu am trecut de pe AMD pe Intel fiindca am carcasa silent cu airflow destul de nasol si vroiam ceva care sa imi consume putin, iar Intel se comporta si mult mai bine cu SSD-urile (treaba de chipset, nu de procesor, dar cum sint legate una de alta...). Chiar daca aveam un buget destul de generos pentru upgrade partial de sistem (puteam sa urc lejer pina pe la 2500 RON, chiar 3000, asta avind in vedere doar proc/pb/ram/placa video, eventual si carcasa/sursa/cooler), am reusit cu Intel sa ies foarte bine cu toate (am pastrat racirea veche, placa video noua nu am mai luat fiindca cea veche traieste o a doua tinerete cu noua platforma, sursa si carcasa cu airflow mai bun nu a fost cazul, cum ar fi fost daca luam FX-4100 sau FX-6100 sau vreun Phenom, dupa cum ma gindeam eu), cheltuind doar vreo 1200 RON pina la urma, plus SSD-ul pe care l-am luat de pe Amazon la vreo 96 EUR inclus transportul (un Sandisk Extreme pe SATA3, de 120 GB). A, sa mai adaug ca acum consum mai putin curent ca inainte (am UPS cu monitorizare software, imi papa sistemul maxim vreo 175W cu tot cu monitor, orice as face, iar in conditii de browsing/net normale, undeva pe la 75 W).

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Sistemul asta este bun pentru gaming? Se potrivesc componentele?
Video: http://www.emag.ro/......EMKPKBBBM/
Procesor: http://www.emag.ro/......EWZ9KBBBM/
Placa de baza: http://www.emag.ro/......E44VDBBBM/
Sursa: http://www.emag.ro/......EVR53BBBM/

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Ce e bataia asta de joc?

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Adica?

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Placa video inutila, procesor de office din generatia anterioara, placa de baza cu cel mai trist chipset posibil (nu ai USB 3, SATA3), sursa vai de ea. Parca vroiai sa te joci, nu? Asa de office iti faci frumos un sistem cu AMD Trinity si ai performanta video incorporat foarte buna si consum acceptabil, macar atita.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Care sunt caracteristicile necesare pentru gaming? Ce trebuie sa aiba fiecare piesa in parte si in ce masura pentru a fi acceptabila?(setari medium la jocurile cat de cat noi - 2010 - 2012).Cat mai ieftin posibil, daca se poate.

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Ieftin si gaming in aceeasi fraza nu cad deloc bine. Uite aici un minim-minimorum pentru gaming in 2012 - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/616932/

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

2013, pardon. happy

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

De ce sunt 2 placi video?

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Eu vad doar una.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Ciudat,mai aparuse una pe lista...Chiar nu poate fi mai ieftin? Adica, daca ai putea sa imi spui ce e necesar la o componenta ca sa fie pentru gamming, as putea cauta eu. Exemplu: La procesor iti trebuie o anumita frecventa pentru ca...

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Iei si te uiti frumos la teste pe net si vezi ce rezultate scot diferitele procesoare/placi video. Cum ziceam, e minim-minimorum ce am dat acolo, daca nu vrei sa te injuri singur. Asa, poti sa il iei fara placa video si mergi cu IGP-ul pina ti-o iei si pe aia, asa ca nu mai cheltui "mult" o data. Daca si 2000 RON e mult pentru un PC capabil de gaming...
P.S. Ideea e ca bagi un ban sa faca fata in jocuri macar 2 ani, nu sa iti plingi in pumni imediat ce o sa apara Crysis 3 si altele...

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Nu am cerut jocuri gen Crysis sau Assassin's Creed, vreau ceva simplu gen WoW, LoL, Deus Ex, Dead Space...

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Vreun site de teste?big grin

| KodrutZ a răspuns (pentru GroparuVesel):

Am jucat DS si DS2, nu merita sa pierzi timpul cu mizeriile alea. In alta ordine de idei, un prieten a vindut de curind un Q9500 Intel (asta e high end pe 775) cu vreo 2 sau 4 GB memorie, un HD 4870X2 si placa de baza ASUS mid/high-end, tot pe la 750 RON. Componentele alea ca performanta sint peste orice chestii contemporane de 2.5-3 ori mai scumpe, merita sa arunci privirea pe forumul ComputerGames, se vind multe componente sau chiar sisteme intregi de calitate, foarte performante, de multe ori inca in garantie si la preturi excelente.
Pentru teste, e suficient sa cauti cu Gogu'. Uite citeva sugestii - tomshardware.com (are sectiuni cu topuri foarte bine realizate pentru procesoare, placi video samd), http://www.xbitlabs.com/, http://www.anandtech.com/, http://hardocp.com/ sau http://www.sharkyextreme.com/.

| GroparuVesel explică (pentru KodrutZ):

Multumesc pentru ajutor.Ai funda.Ce parere ai despre placa asta video: http://www.altex.ro/......dr5-128bit

33 răspunsuri:
| SerafimHD a răspuns:

1 da si 3 nu trebuie decat sa cuplezi corespunzator!

| soimm a răspuns:

Pai exista nenumarate procesoare pentru 775 in general dual-core se vand pentru ca sunt mai ieftine si sunt si bune, dar poti luoa si un i3 un i7 de exemplu.placa video poti sa o pui linistit ca nu are nimic.si la ultimul punct trebuie sa fie pe ce ddr ai u acolo, iar procesoru sa fie pe soket-ul care trebuie ex.775 cum am eu

| GroparuVesel explică (pentru soimm):

Nu am vazut asemena pe 775, decat Intel core 2 duo, Intel celeron(single) si Intel core 2 quad( 4 nuclei )