| Alexxxxxx34 a întrebat:

Am pe laptop Ubuntu 14.04. Nu stiu de ce, dar cu 1GB de ram merge mai greu ca Win7. Ma gandesc sa nu fie de la driverul de la placa video. Am placa video ATI Mobility Radeon 200M si driverul e Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.4, 128 bits). Cum pot instala driverul bun?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Unity 8 e un desktop care vrea macar 2Gb de memorie. Solutia ar fi sa-ti schimbi desktopul cu gnome sau cinnamon sau sa instalezi o versiune de Lubuntu sau Xubuntu care vor resurse foarte putine, la ultimul test cu Xubuntu 12.04 la lansare statea in 200 Mb de memorie, Ubuntu 14.04 cu Untity 8 sta in 700 MB de memorie. Faptul ca merge incet este pentru ca initial isi face niste cache-uri unde tine minte cele mai accesate applicatii si state-urile lor, pe masura ce-l folosesti merge din ce in ce mai repede, ca un fel de prefetch din Win7. Deasemenea un imact semnificativ asupra vitezei il au "lens-urile" cu cat mai multe cu atat mai incet merge pentru ca search-ul este afectat de viteza si calitatea conexiunii net. Odata cu lansarea Ubuntu 14.04 os-ul a devenit un sistem modern similar atat din punct de vedere al functionalitatilor, dar si al calitatii grafice cu Win7 si MacOS ceea ce duce inevitabil si la cresterea necesarului de resurse. Daca vrei sa folosesti, totusi desktopul Unity dar sa stai in 1GB atunci instaleaza versiunea 12.04 LTS care are suport pina in 2017.

| Alexxxxxx34 explică (pentru StefanKogut):

O sa fac fac un stick usb bootabil cu 12.04 LTS cu unetbootin. Multumesc pentru raspuns!

| StefanKogut a răspuns (pentru Alexxxxxx34):

Ma bucur ca te-am putut ajuta!

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Asa e normal sa mearga, eu am folosit linux in virtual box si merge mai greu decat windows.

| kalex a răspuns:

Eu cred ca ai prea putin ram pentru Ubuntu