| Ghost01 a întrebat:

Salut.Am placa asta video Placa video Gainward GeForce GT 630 1GB DDR5 128-bit, mi-am luat-o recent si odata cu ea a venit si cateva drivere dintre care si unu care verifica temperatura si are u buton mare de overclock din cate am inteles daca il apesi creste performantele placi video simnificativ dar placa o sa aiba de suferit si nu l-am folosit pana acum.As vrea cineva care se pricepe ceva mai bine sa imi raspunda ce avantaje/dezavantaje am daca dau overclock ce pot pati etc etc

1 răspuns:
| goldrule a răspuns:

Overclock...face exact ceea ce zice si numele. Avantaje:in gaming poti creste numarul de fps in joc, respectiv o sa ti se miste mai bine in cazul in care te joci jocuri in care soliciti placa la maxim.
Dezavantaje: placa o sa se incalzeasca mai mult si mai repede(nu este un dezavantaj in cazul in care aerisirea este buna)
Alt dezavantaj este ca in timp acest overclock poate dauna placii adica in timp placii o sa ii scada performantele pana poate o sa se strice.
In cazul in care placa grafica are protectie de overclock(10%,20%etc.)inseamna ca ii pot da overclock acel procent fara a dauna placii. Aceasta caracteristica o gasesti in specificatiile tehnice. Sper ca te-am ajutat!