| .::CyBeR::. a întrebat:

Salut, am placa video nVidia 8500GT inainte imi arata ca am memoria placii video de 512MB, dar acum imi arata numai 256, cand aveam 7 imi arata 512, cand aveam xp 512, si cand aveam vista dar asta cu 2 luni inainte tot 512 imi arata. Ce s-a intamplat?

Răspuns Câştigător
| 334499 a răspuns:

Chestia asta de care zici tu ar putea fi influentata de instalarea unui driver necorespunzator la vremea respectiva sau acumwinking

2 răspunsuri:
| softdeluxe a răspuns:

Am mai vazut asa ceva dar era cauzat de versiunea Directx'ului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și unde anume te uiți tu ca să vezi ce memorie are placa?
Dacă te uiți la proprietăți în Windows sau DirectX faci o mare greșeală, pentru că în mare afișează eronat (calculează și memoria shared).
Folosește aplicația GPU-Z ca să vezi exact ce memorie FIZICĂ are placa video. Placa mai poate plusa câteva sute de MB din RAM (shared memory), total nefolositor dar poate induce în eroare.