| anonim_4396 a întrebat:

Am posibilitatea de a cumpara direct din China aceste modele, Xiaomi Redmi 2 versiune 2GB ram sau Coolpad F1 versiune 2 GB ram. Am gasit la acelasi pret si nu pot alege.

Din cate stiu :
Coolpad F1 :
Pros:
- Pozele de noaptea ies nesemnificativ mai bine fata de Xiaomi (insa coolpad are 13 MPX, daca setezi 8 MPX pozele sunt superioare si noapte si ziua fata de Xiaomi)
- Performanta fata de Xiaomi este + 10-15 %
- Bateria tine nesemnificativ mai mult.
- Ecranul are gorilla glass 3 in loc de 2 si are un potential de luminozitate mai mare.
- Printre primele 5 branduri dupa vanzari in China.
Cons:
- Pozele ziua ies nesemnificativ mai prost decat la Xiaomi (la 13 MPX)
- Sistemul de operare este pe jumatate in limba chineza si inca nu e stabil, majoritatea isi instaleaza custom rom.
- Volumul sunetului in difuzor si in casti este destul de modest.
- Nu are 4G LTE conexiune internet.

Xiaomi Redmi 2 2GB:
Pros:
- Poze nesemnificativ mai bune ziua decat la Coolpad.
- Sistemul de operare este mai stabil, 100% tradus in engleza si e considerat estetic mai placut.
- Volumul in casti si la difuzor este mai mult decat ai nevoie.
- Flash light mai puternic.
- Este un brand foarte renumit care concureaza cu Apple si Samsung in asia.
Cons:
- Poze nitel mai proaste noaptea fata de Coolpad.
- Performanta 10-15 % mai redusa
- Bateria un picut mai slaba.
- Este foarte greu de gasit la acelasi pret cu Coolpad.
- Ecranul e nitel mai mic si are luminozitatea un pic mai mica decat coolpad.

P.S. Nu ma intereseaza branduri renumite in europa, deoarece preturile sunt mult umflate si nu merita. Odata ce nu sunt strain lumii IT, am o idee mai putin "zombie" despre raportul calitate/pret.

Mersi anticipat! happy

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Omiti un lucru foarte important - suport cu update-uri mult mai bun la Xiaomi.

| Daniel_Nistrean_1991 a răspuns (pentru KodrutZ):

Stiu, nu ma deranjeaza mult, mai mult ma deranjeaza volumul de sunet daca poate fi rezolvat prin soft, ROM-urile se schimba.

| KodrutZ a răspuns (pentru Daniel_Nistrean_1991):

Probabil se poate rezolva cumva. Eu am un ZTE Open C si nu exceleaza la capitolul sunet - nici pe speaker, si nici pe casti.

| Daniel_Nistrean_1991 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pai e foarte important daca se poate sau nu rezolva si in ce masura. Eu dese ori pierd telefonul prin casa sau ascult muzica la casti si simt usor daca ceva ii in neregula cu calitatea sau volumul, am avut doar telefoane cu output tare si pe partea de sunet nu pot face compromis, trebuie sa fie bine.

| KodrutZ a răspuns (pentru Daniel_Nistrean_1991):

Ce casti folosesti? Ai putea apela la un amplificator, la o adica, daca restul telefonului e ok. Eu am vazut o gramada de device-uri care nu sint in stare sa imi dea volum suficient de nici o culoare la Koss Porta Pro, si discutam totusi de casti de 60 de ohmi, nu de 300.

| Daniel_Nistrean_1991 a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu am niste casti simplute, hama. Nu imi place sa ma complic atat, aia nu sterge minusurile telefonului. Am scris pe un forum si mi-a zis lumea ca la telefoanele cu procesoare MTK, exista aplicatii care te pun in Engineering mode, de unde poti schimba anumiti parametri ca de ex volumul sunetului. Asta e o solutie daca problema e in software si nu in hardware. Sa speram ca calitatea sunetului atat la casti cat si difuzor e ok (asa am auzit), dar daca e o limita de hardware, de fizic, cel putin cu difuzorul - va fi defecte cu siguranta. Sincer s-ar putea sa mearga treaba cu engineer mode desi nu inteleg atunci de ce nu ar permite producatorul initial sa te folosesti de un volum de sunet mai mare, atunci aparatul ar fi perfect. Dar daca o sa fie probleme, nu il pastrez, la vanzare sa imi scot banii. Ideea e ca daca maine nu anulez comanda (de la banca, am folosit paypal, e 50 la 50 ca pot sa o anulez) va trebui sa raman cu el. Lucru care ar puta si foarte bun si foarte rau. Din pacate nu cunosc nici un proprietar de coolpad.

| KodrutZ a răspuns (pentru Daniel_Nistrean_1991):

Coolpad am tot vazut la vinzare pe Chinavasion, MP4Nation si alte site-uri. Proprietari ce e drept nu stiu... in schimb stiu oameni interesati sa isi ia Xiaomi. Una e cind volumul e limitat soft, si alta e cind cipul audio de pe placa de baza a telefonului nu poate mai mult. P.S. Ia si baga urechea in niste Porta Pro-uri si o sa vezi ca e cu totul alta viata. Mai ales cu un device care poate sa le dea sunet pe masura. Mi-a cazut fata de curind conectindu-le la un HTC One M8 Mini (parca) a unui prieten. Ce calitate audio da telefonul ala...

| Daniel_Nistrean_1991 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pt xiaomi sunt sanse sa platesti pentru Brand si in plus daca nu esti un utilizator avansat pai coolpad f1 nu e o varianta buna. Xiaomi l-ai cumparat si totul merge bine din uzina, insa ca hardware e mareu mai slab si are tendinta sa fie mai scump daca nu prinzi promotii sau ceva. Coolpad are partea de hardware buna dar de software slaba. E ca si cum ai cumpara un PC virusat. Nu e problema atat timp cat stii ce sa faci, nu cred ca multi cunosc cum sa instalezi un sistem de operare pe tel (Custom Rom). Si partea cu cipul chiar nu am de unde sti, desi am vorbit cu un rus si din cuvintele lui si-a rezolvat cu un custom rom problema cu sunetul si insista pe faptul ca xiaomi se incalzeste in jocuri avand un scor Antutu mai mic, desi calitatea sunetului nu am de unde stiu cum e, ca doar e parerea ficaruia. pana pui mana pe tel.