| metalheart a întrebat:

am primit pe pc un avertisment ca imi va expira antivirusul asa ca am instalat altul... avast. dupa instalare mi-a spus ca exista un alt antivirus incompatibil..acela e symantec antivirus pe care am incercat sa-l dezinstalez dar nu pot, fiindca nu-mi apare nicaieri uninstall. ce pot sa fac ca sa-l dezinstalez fiindca oricum de protejat nu-mi mai protejeaza pc-ul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dezinstalarea unui program antivirus există mai multe posibilităţi:
1.Start/All Programs/programul antivirus şi Uninstall (dacă are această opţiune).
2.Start/Control Panel/Add or remove Programs/programul antivirus şi dai Remove.
3.Cauţi pe site-ul oficial programul lui de dezinstalare, de obicei se numeşte Removal Tool şi îl foloseşti.
4.Foloseşti un program de dezinstalare, gen Revo uninstaller.
5. Dacă nu-ţi reuşeşte cu nici una din cele 4 variante, mai ales dacă n-ai găsit programul oficial de dezinstalare, descarcă şi instalează un program numit Unlocker, acesta reuşeşte să dezinstaleze şi programele mai „recalcitrante". Succes şi numai bine!

4 răspunsuri:
| sigmanet a răspuns:

Hmm. Cred ca daca instalezi CCleaner te va ajuta sa dezinstalezi fortat programul. daca nu apare in nici o lista acolo. pur si simplu te duci si-l stergi de unde este instalat. Dupa care tot CCleaner te va ajuta sa elimini registrii care erau folositi de Antivirusul respectiv.

| ionut_8984 a răspuns:

Trebuie sa-l dezinstalezi cu acest tol, vezi aici am gasit acest articol http://www.panalu.net/2011/06/eliminarea-completa-programele.html cu care elimin complet antivirusul.

| paul365 a răspuns:

Ce windows ai?

| Ciufulituuu a răspuns:

Ioandelasal are dreptate tongue Dar eu ti-as sugera sa folosesti AVG e cel mai bun antivirus ia putin mai multe resurse dar e cel mai bun + ca avast nu detecteaza toti virusi tongue iti sugerez avg`ul el detecteaza toti virusi