| otto100 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. Am un laptop Samsung i5, 6gb ram, placa video 1 gb.( in fine, nu asta conteaza) Cand l-am cumparat puteam sa ma joc lejer, black ops 2, dead space 3, jocuri cu specificatii destul de mari. Nu mergea cu lag sau alcv. Acum sincer pana si minecraft, de ex, imi merge cu lag sau orice joc. Tin sa specific ca am win7 instalat de curand si nu am mult jocuri(adica nici nu am), programe, fisiere in el, este aproape gol, pe langa asta i-am facut upgrade cu un SSD de 120gb. Care ar fi problema?

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Simplu, intra in protectie termica si ii scade performanta! Curata-l si schimba pasta!

| Jipa95 a răspuns:

Asigura-te ca acele jocuri ruleaza pe placa video dedicata. Unele sisteme de operare/driveri au tendinta de a nu a mai comuta pe dedicata, ci ramane pe cea integrata din procesor si de aici performante foarte slabe.
Degeaba ai facut upgrade la ssd. Acela te ajuta in a accesa informatiile mai rapid fata de un hdd obisnuit. In jocuri nu te ajuta decat in loading screen, si cam atat.

| otto100 explică (pentru Jipa95):

Am facut upgrade la SSD pentru ca hard-ul s-a stricat. Am placa video GeForce GT 520MX si am si integrata, imi arata memoria totala de 1, 5gb, cred ca asta ar fi problema ca nu mai imi arata placa video, cea dedicata...

| UnBaiat439 a răspuns:

Ma sa stii ca si eu am patit la fel cu windows 7. Si chiar mai rau. Apareau "conflicte" intre serviciile windowsului si cel al restul device-urilor. Gen, wi-fi-ul nu mergea, desi toate erau enable, bluetooth la fel, iar pe audio nu imi puteam opri/porni Dolby-ul. Am scapat de astea cand am trecut pe windows 10. Totusi, ai zis ca ai windows 7 instalat de curand, ce windows ai avut inainte? Incearca sa treci din nou pe windows-ul acela, poate nu se mai gasesc update de drivere din 2016 cel putin pentru windows 7, laptopul fiind prea nou ( cum am patit eu). Daca esti sigur ca ai instalat corect windows-ul si driverele.
De asemea, il poti curata chiar tu ( dai cu aspiratorul pe la gurile de aerisire de la ventilator) sau il duci la un service specializat ( unde il desface si curata sistemul de aerisire bucatica cu bucatica).
Iara nu ai zis ce tip de placa video ai. Nvidia, msi, amd, Asus, etc?

| otto100 explică (pentru UnBaiat439):

Placa video dedicata este GeForce GT 520MX si cea integrata este Intel HD family parca, imi arata memoria totala de 1, 5gb. Inainte am avut tot win7. Laptopul nu este chiar nou, adica are vreo 3 aproape 4 ani.

| UnBaiat439 a răspuns (pentru otto100):

Fii atent. Nvidia are acum o chestie super misto. Nvidia Experience, care iti tine placa video updatata la zi + ca iti descarca un "model" de setari care trebuie aplicate jocurilor pentru a obtine rezultatul dorit(adica poti selecta cum vrei sa se fie jocul: sa se vada mai bine dar merge mai rau, sau merge mai bine dar se vede mai rau). Incearca asa,
Cu toate ca as sugera o placa video mai buna... Findca 1.5 gb cu tot cu cea integrata... Cam putin sincer, pentru ce jocuri si ce grafica au jocurile scoase mai nou.

| claudiu0044 a răspuns:

E posibil sa fie si din cauza virusilor.Incearca un alt antivirus.De ex. eu folosesc avast de cand am pc-ul actual (3 ani) si nu am avut nicio problema.Nu in ultimul rand, unele setari video pentru anumite jocuri nu sunt bine optimizate.Si asta poate influenta.

| otto100 explică (pentru claudiu0044):

Nu cred ca e din cauza virusilor pentru ca l-am reformatat pe tot si nu am descarcat dupa net. Chestia este ca nu mai merg jocurile care mergeau inainte. Pur si simplu am un lag in ele, cred ca merge cu 2-3 FPS laughing