| AtomicTH a întrebat:

dar nu stiu daca este posibila. Daca am conexiune lan intre doua calculatoare, prin router, as putea seta routerul sa trimita la ambele pcuri o pagina de index (gen cum fac cei de rds cand nu platesti factura...)

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Routerul nu stie sa faca asta, e nevoie de ceva destul de complicat. Ca idee ai nevoie de un server care sa functioneze ca dhcp, iar dhcp-ul de pe router il dezactivezi ca clientii din retea sa se conecteze la el ci nu la router, iar serverul sa ii filtreze traficul lui si sa il redirectioneze la pagina care o vrei. Redirectionarea cred ca o poti face cu iptables, doar ii trimiti tot traficul la alt ip(care o sa fie web serverul) iar webserverul respectiv il configurezi sa afiseze aceeasi pagina web oricare link incearca sa-l acceseze(ar trebui sa se poata cu mod_rewrite din apache).

7 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Ai nevoie de un server web local care sa tina pagina ta. Iar celalat se poate conecta scriind ip-ul tau la adresa, in browser.
Sau vrei sa ii apara pagina respectiva orice adresa ar scrie?

| AtomicTH explică (pentru CinevaNou):

Pff cred ca m-am exprimat gresit laughing eu doar vreau sa ii apara acelei persoane indexul meu cand deschide browserul...

| AtomicTH explică (pentru AtomicTH):

Si m-am gandit ca daca tot e conectat la reteau mea de internet...Ca i-as putea trimite indexul prin router. cred big grin

| AtomicTH explică (pentru CinevaNou):

Ok o sa incerc mersi mult!

| CinevaNou a răspuns (pentru AtomicTH):

Routerul nu stie sa faca asta, e nevoie de ceva destul de complicat. Ca idee ai nevoie de un server care sa functioneze ca dhcp, iar dhcp-ul de pe router il dezactivezi ca clientii din retea sa se conecteze la el ci nu la router, iar serverul sa ii filtreze traficul lui si sa il redirectioneze la pagina care o vrei. Redirectionarea cred ca o poti face cu iptables, doar ii trimiti tot traficul la alt ip(care o sa fie web serverul) iar webserverul respectiv il configurezi sa afiseze aceeasi pagina web oricare link incearca sa-l acceseze(ar trebui sa se poata cu mod_rewrite din apache).

| blaablaablaaa a răspuns:

Te referi sa apara peste tot? Adica sa nu poti accesa nimic in afara de acel index?

| AtomicTH explică (pentru blaablaablaaa):

Nu cand intri de exemplu in chrome, firefox sa iti apara indexul, numai ca indexul ala sa fie local sa il trimita in acelasi timp...

| AtomicTH explică (pentru blaablaablaaa):

Nu prea stiu cum sa ma exprim ( indexul acela nu este hostat) este local.Asta incerc sa fac sa ii trimit indexul prin lan dar fara sa stie acea persoana, un fel de remote control...