| ROfighter a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare,dar tin sa precizez in mod special sa mi se raspunda doar de persoane in cunostinta de cauza, si nu prin presupuneri absurde doar de dragul de a raspuns, multumesc anticipat.
Acum 5 zile unitatea a inceput sa scoata niste sunete in 3 trepte.Prima se auzea foarte putin peste cum ar trebui sa se auda in mod normal, nu e prea deranjant si nici nu-mi creaza probleme cand umblu la pc doar ca aceasta treapta dureaza maxim 3 minute, apoi incepea urmatorul nivel un tiuit gros puternic si tare (ca o alarma de armata) foarte deranjant si mergea si pc-ul mai greu, asta o tine si 2 ore uneori si apoi incepea un huruit foarte gros (al3lea nivel) care semana cu turarea la masina,(ca o accelerare cu ambreajul apasat la masina) cu opriri si accelerari foarte dese.
Am scos toate cablurile,am desfacut-o,am curatat ventilatorul de la placa video si placa de baza fara cel mare al unitatii, si am montat-o la loc, a mers 3 ore superb, apoi a inceput iar cu aceleasi 3 trepte.Am scos iar toate cablurile am luat unitatea si am curatat si ventilatorul mare din carcasa(uitasem de el prima data)am montat-o la loc, si a mers la fel de superb inca 3 ore, cand a inceput iar, dar acum a renuntat la 1 treapta dupa ultima curatare.Acum merge normal si urca direct la treapta a3a(care am detaliat mai sus).Ce pot sa-i fac?(pot sa fie de vina cablurile,sau sursa de curent, priza? pentru ca inainte de curatari mereu scoteam absolut tot, si poate din cauza asta mergea bine)
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat bun sunt dispus sa incerc.(nu am gasit o categorie de IT.)

3 răspunsuri:
| Sebaseba33 a răspuns:

Foarte simplu, e veche unitatea!
sau ai erori (sanse 5%)
mie asa mi s-a intamplat cand s-a blocat

| cristicp a răspuns:

Aceasta problema vine de la placa video, dar mai este si o posibilitate sa fie de la alt ceva. cand auzi sunetul dai capacul jos si vezi de unde se aude

| ROfighter explică (pentru cristicp):

Nu prea imi pot da seama clar de unde provine.dar nu prea vine dinspre placa video, mai repede de la ventilatorul de la placa de baza sau dintr-o zona unde am acela de bagat cd/dvd