| s3s a întrebat:

am si eu o problema, am net pe cablu de la rds, pe calculator imi merge dar cand il scot si bag in laptop nu merge nu se aprinde ledu ala

8 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Si nu mai faci nimic?
Doar bagi cablul in laptop?
http://tutoriale.eul.ro/......-tutorial/

| anonimg a răspuns:

Laptopul este de vină.

| user5493 a răspuns:

Cheama i pe aia de la rds

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Treaba e simpla..Cand te loghezi prin pppoe la rds de pe calculator in serverul rds autentificarea se face in functie de adresa mac, mai precis se deschide o sesiune de logare pentru macul respectiv. Daca SCOTI cablul si il bagi in alt pc (mac diferit) internetul nu va functiona pentru ca sesiunea precedenta nu a fost incheiata (macul precedent a ramas agatat). In cazul asta trebuie sa bagi inapoi cablul in calculatorul precedent si sa dai decontectare iar apoi scoti cablul si il bagi in alt calculator. Asta raspunde la intrebarea "de ce nu imi merge interenetul de la rds dupa ce am scos cablul si l-am bagat in alt pc".

Pentru ce spui tu ar fi: Mufa rj-45 nu face contact in placa de retea de pe laptop, daca ai avut cablul rds intr-un router si vrei sa il bagi direct in laptop nu fa functiona pentru ca sertizarea cablului este diferita pentru switch si pentru calculator, placa de retea nu este instalata sau este dezaactivata (vezi in network connection daca iti apare placa de retea, sau daca este dezactivata).
O placa de retea se prajeste decat daca iti intra tensiune prin cablu de alimentare, iar daca s-ar fi intamplat asa ceva ti-ar fi asr si placa de baza. deci faza cu arsul iese din ecuatie.

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

.da si cum zice cineva pe aici trebuie sa creezi conexiunea pppoe...dar asta nu are treaba cu aprinsul beculetului..becul trebuie sa se aprinda oricum (cu pppoe creat sau fara)..vezi ca unele modele de laptop nu au beculete (link) cum este si modelul meu.

| Turdeanul a răspuns:

Cheama un specialist de la rds

| Chirita_Raul_1996 a răspuns:

Buna s3s. in primul rand iti trebuie useru si pass de la rds. apoi vezi in my computer cu clik dreapta ->proprietati-> driver manager -> network adapters ..clik pe el si pe ce iti apare 2clik.si iti apare inca o fereastra. cauta driver sis si dai update.(pentru wi7)

| mRKu a răspuns:

Posibil sa fie arsa placa de retea.