| CosminBone a întrebat:

Am si eu o problema cu calculatorul, cand apas pe butonul de pornire nu se deschide pur si simplu nimic nu se deschide nimic ma gandesc oare nu are energie? Am scos toate cablurile si le-am pus la loc inclusiv de la sursa? Este un pc bun i-am schimbat toate componentele acum 1 an si acum 3 zile hard diskul! Oare s-a consumat bateria de la placa de baza?

6 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Verifica Sursa de Alimentare.Deconecteaza toti conectorii de pe placa de Baza.Hdd,Cd-rom,Floppy.
La mufa ATX punem o punte intre firul verde si negru si o alimentam la retea daca pornente sursa este in regula daca nu porneste o inlocuiesti.

| SpawNury a răspuns:

Sursa. Asa mi-a facut si mie acum cateva zile, am cumparat o sursa noua si acum functioneaza perfect. Daca te pricepi nu te duce imediat sa cumperi sursa. Scoate-o si curat-o putin de praf si vezi dupa daca functioneaza.

| AlexandruTeodor a răspuns:

Problema ar fi sursa sau clabul de alimentare. daca ar fi de la harddisk totusi ar porni calculatorul ( bine-inteles decat imaginea cu placa de baza si versiunea de BIOS. ). Deci practic problema ta e de la o chestie de baza ( cum ar fi sursa, procesor, placa video ). Daca ai placa video dedicata poti schimba cablul de la monitor > placa video. Sa o pui in placa video integrata si spune-mi daca asa ar merge. Daca nu, inseamna ca e sursa / procesor.SAU inseamna ca nu e un cablu bine conectat, verifica tot. Sper ca te-am ajutat. Numai bine, CosminBone.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Problema e sursa sau un scurt pe placa de baza.du-te la un service si-ti vor spune exact problema.solutia e sa schimbi piesa defecta.

| zgardifer a răspuns:

Nu cred ca e de la baterie, incearca sa mirosi sursa vezi daca miroase a ars, iar daca sursa e buna incearca sa pui alt hard, dar in principiu daca nu iti intra curent in el ar trebui sa fie sursa sau eventual un cablu de alimentare

| TibisorSibiu a răspuns:

Cel mai probabil ai o problema cu sursa! Cand apesi nu se intampla absolut nimic?