| Gaby57 a întrebat:

Salut, am si eu o problema cu internetul. Cand conectez cablu de la RDS in laptop, nu se aprind cele 2 beculete (rosu si verde parca) si nici nu e conecteaza (Eroarea 651). Din ce am citit pe niste forumuri se pare ca ar fi o problema cu cablul sau cu cei de la RDS. Dar daca bag acelasi cablu in router, am net.
Se poate fi de la placa de retea?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Il duci degeaba, daca e placa de retea arsa...nu au ce sa-ti faca!

12 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Stai să pricep - ai net... pe unde? Nu tot prin aceeași placă de rețea?!?

| K0sti a răspuns:

Alooo, tu ce faci acolo? Care cablu? Pai tu ce faci, iei cablul de intrare din router si-l bagi in laptop? Cablul ala il lasi acolo, si din router pleci cu alt cablu! Aoleu...

| Gaby57 explică (pentru K0sti):

Voiam sa bag direct, fara router, am nevoie de niste prize si na. Dar nu asta e principala problema, vreau sa bag cablu de la net direct.

| K0sti a răspuns (pentru Gaby57):

Ok, atunci baga-l, dar trebuie sa-ti faci conexiunea PPPoE pe calculator, acum o ai pe router!

| Gaby57 explică (pentru K0sti):

Am conexiunea PPPoE, dar cand apas pe Connect imi da eroare 651.

| K0sti a răspuns (pentru Gaby57):

Da, pentru ca nu ai dat disconect din router. Intai dai disconect din router!

| Gaby57 explică (pentru K0sti):

Am dat disconecct la router, tot nu merge. E ca si cum nu as avea net, nu il "recunoaste" ca sa zic asa. Apare aceeasi eroare, nici nu aprinde beculetele alea de langa port, d-asta zic ca poate o fi ceva la placa de retea.

| K0sti a răspuns (pentru Gaby57):

E posibil si asta, dar trebuie eliminate alte cauze. Baga firul la router la loc si iesi din router cu alt fir la calculator, vezi daca merge!

| Gaby57 explică (pentru K0sti):

Tot nu merge. Sa inteleg ca trebuie sa il duc la serivce. Oricum, meris pentru ajutor.

| K0sti a răspuns (pentru Gaby57):

Dar driverele de la placa le ai instalate?

| Gaby57 explică (pentru K0sti):

Da le-am si actualizat, acum mi-am amintit ca aseara a fost o "furtuna" si a fulgerat, in momentu ala eram conectat direct, nu pe router si s-ar putea ca atunci sa fii ars placa de retea.

| K0sti a răspuns (pentru Gaby57):

Eeee, mda, e clar, daca nu face link (nu se aprind led-urile la placa), e posibil sa se fi dus placa! Nasol!

| K0sti a răspuns (pentru Gaby57):

Il duci degeaba, daca e placa de retea arsa...nu au ce sa-ti faca!