| richardproductionz a întrebat:

Salut am si eu o problema cu pc cand il pornesc ori se invarte putin ventilatorul si se stinge ori se aprinde normal dar la inceput ledul de la cpu se aprinde vreo 5-6 secunde si dupa e ok pana apare desktop inainte sa apara desktopul se stinge

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Semnele pe care le-ai prezentat indica o problema frecventa: supraincalzirea procesorului. Ori cooler-ul lui e plin de praf, ori, din alte motive, cooler-ul nu se mai invarte la viteza normala si trebuie schimbat.
In Bios exista setari care sa inchida automat calculatorul daca procesorul ajunge la o anumita temperatura (din ce spui, setarile ar putea fi active - ceea ce e foarte bine, altfel s-ar fi prajit procesorul).
Incearca sa scapi unitatea centrala de praf. Daca nu te pricepi, du calculatorul la cineva care stie cum sa o faca cat mai bine. Daca cooler-ul are o alta problema, atunci el trebuie schimbat - nu mai face fata conditiilor actuale si nu raceste procesorul.
Bafta!

| richardproductionz explică:

Pai pc-ul porneste ok acum, se porneste normal dar cand ajunge in faza aia de incarcare, se incarca si se opreste din a functiona, ventilatorul se invarte, daca intru in bios si il las 3 ore [ l-am lasat cand am fost plecat in oras cu niste prieteni ] nu se stinge...cand intru in bios la hardware monitor sunt mai multe d'alea cu V, cred ca puterea, la 2 dintre ele scrie cu rosu', la 5v voltage sunt 4, 4000v cu rosu si cresc sau scad, iar la 12 V voltage sunt 14, 336V [ cresc sau scad ] CPU temperature 38'C MB temperature 32'C
Daca mai vreti detalii nu ezitati sa comentati...iar chestia cu apa rece imi e cam frica...nu sunt specialist deci nu stiu daca fac ceea ce fac bine sau nu.