| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema destul de grava cu PC, ieri vroiam sa instalez un font nou pentru photoshop si cand sa intru in folderul WINDOWS din Local Disk C nu mai era acolo, am cautat peste tot, am incercat sa vad daca e pus pe hidden dar nu era, aveti vreo idee? va rog ajutati-ma nu vreau sa instalez windows iar :-s

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Dezinfectia se face in safe mode!
Dac nu se rezolva descarca Malwarebyte anti malware de aici http://download.cnet.com/......04572.html
si apoi descarca Dr Web Cureit de aici http://www.freedrweb.com/cureit/?lng=en
sunt 2 programe care dezinfecteaza pc ul tau de diferiti virusi si troieni! deocamdata fa asta! o sa-ti trimit mesaj pas cu pas ce ai de facut!
iti trimit un filmulet ca sa iti dai seama cum functioneaza Malwarebyte si ce trebuie sa faci! http://itassistant.org/......lware.html

si aici ai un tutorial cu Dr Web Cureit http://www.videotutorial.ro/? p=3454
fi foarte atenta si nu te grabii!
de preferat dezinfectia sa o faci in safe mode (atunci cand virusul e adormit si nu se poate misca) cum intri in safe mode?
inchizi pc-ul si dupa ce il deschizi dupa prima pagina care iti apare pe ecran(pana sa apara sigla windows)apesi tasta F8 in continuu(prin actiuni repetate) o sa-ti apara un ecran negru cu scris pe el alb si apoi cu sageata in jos de pe tastatura cobori la optiunea SAFE MODE si dai enter! O sa se deschida windows in safe mode(o sa arate deformat ecranul dar nu te speria) si apoi te duci la aplicatie si ai dai drumul la scanare!
la amandoua programele sa le faci update din baza lor de date!
daca ai nelamuriri intreaba adica posteaza aici!

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pai si nu ti-a dat nici o eroare la deschiderea vreunui program?
ai descarcat ceva de curand? la existentza vreunui virus te-ai gandit? ce antivirus ai?
intra in start->run->cmd
attrib c:\windows\system32 -h -s
sau
attrib -a -h -r -s c:\windows\system32

neluL
| neluL a răspuns:

Ok !

| esk9 a răspuns:

Daca nu mai ai nimic in windows cred ca trebuie sa il reinstalezi nu-s 100%

| Pshychopath a răspuns:

Deci, de curand nu am descarcat nimic, erori nu la nimic nu da eroare, am incercat chestia cu start->run->cmd dar nu merge, antivirus am ESET NOD 32 Smart Security v3. 0. 650, acum o sa'i dau o scanare si revin cu raspunsul, apropo cand intru sa'i dau scanare acolo imi apare in C folderul WINDOWS dar in rest nicaieri, o sa incerc cu scanarea revin cu raspunsul

| CryDarkAngel a răspuns:

Il poti cauta. dai la Start->Cautare si scrii acolo ce vrei sa cauti in PC
Bafta!