| andrei690 a întrebat:

Salut
Am un condensator HJC. 47ufk MKP-x2
Ce inseamna punctul ala din fata capacitantei? Mai exact ce capacitanta are? Este de pe aimentare sursei unui monitor, pus in paralel pe curent alternativ si in paralel cu el inca doua rezistente de 1 megaohm fiecare

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

E un condensator ceramic: punctul e "0"
http://www.ebay.com/......1166935876

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este de 0, 47 micro F.
Il poti inlocui cu 2 de 0.22 in paralel sau 2 de 1.0 micro in serie.
Are rolul de a filtra radiatiile parazite.
Poti sa nu-l pui deloc ca nu se intampla nimic.
Trebuie sa scrie clar pe el cel putin 250 Vac ca sa nu pocneasca.

| andrei690 explică:

Il pot inlocui cu 2 condensatori inseriati de 0, 22 uf? Alta marca
Il banuiesc ca e strapuns pentru ca se arde siguranta care e inainteanluiiinainteanluinainteanl

| andrei690 explică:

Inaintea lui.
Placa este ilpi 013