| Ghitoaica_Florentin_1998 a întrebat:

Salut am un galaxy mini si s-a brickuit fara sa ii fac room manager sau altceva am instalat o aplicatie cu speed din android si nu a mai pornit cand l-am stins.sadCe pot sa ii fac va rog ajutati-ma

1 răspuns:
| panther2007 a răspuns:

Ce fel de brick ai adica ai brick low(adica nu poti intra in modul download si nici in rom recovery)
sau ai brick hard(adica telefonul tau nu se mai aprinde deloc)
Daca ai parte de brick low totul se poate repara cu un usb JIG care obliga telefonul sa intre in modul download
si iti permite tie sa iti instalezi rom-ul din nou prin ODIN
Daca ai brick hard adica telefonul tau e mort, se poate repara cu o mufa JTAG
care iti rescrie memoria flas inclusiv rom-ul.
Daca ai brick low il poti repara si singura caci o mufa usb JIG costa 20 de lei.
In cazul in care vrei sa il repari singura uite ce trebuie sa faci:
1 Scoti bateria timp de 10 minute din telefon pe urma o conectezi la loc dar nu pornesti telefonul
2 introduci mufa JIG in mufa mini usb a telefonului
in doua secunde el se va deschide singur si va intra in modul download
3 instalezi rom-ul telefonului tau cu ajutorul programului ODIN

P.S daca ai brick hard nu il mai poti repara singura si trebuie sa te duci la un service sa ti-l repare cu JTAG
costul reparatiei va fi de 50-70 de lei
variaza de la service in parte!