| Daviphi a întrebat:

Am un laptop Acer TravelMade 5510 la care nu imi merge tastatura si mouse-ul deloc. Nu merge nici in Windows nici in bios. Ce e de facut? Mersi.

Răspuns Câştigător
| ITistii a răspuns:

Daca te referi la mouse ca touchpad, atunci cele 2 sunt coordonate de un cip aflat pe placa de baza numit Southbridge. Fie e o problema la Southbridge si trebuie inlocuit, fie s-a varsat lichid pe tastatura. In cazul asta, avand in vedere ca conectorul de touchpad si tastatura sunt relativ apropiate, lichidul s-ar putea sa il fi afectat.
Dar daca ai intr-adevar un mouse conectat prin USB, iar touchpadul a fost afectat de lichid e posibil sa nu mearga nici mouse-ul. Oricare ar fi cauza, cel mai probabil problema e de natura mecanica, si nu soft. Solutia este sa mergi cu laptopul in service, pentru a ti se lipi cip-ul sau a se curata lichidul.

4 răspunsuri:
| cagulatu a răspuns:

Daca ai garantie la el du-te si schimba-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Daviphi, la Acer acest fenomen se mai intampla si in cazul in care acumulatorul este defect sau incompatibil cu aparatul.
Scoate acumulatorul si foloseste-l doar cu ac adapterul, verifica daca functioneaza. Daca nu functioneaza, sfatul este sa-l aduci in service la noi; la itistii.

| Daviphi explică:

N-am garantie la el.

| Daviphi explică:

Si cam unde gasesc eu Southbridge-ul pe placa de baza? Sa incerc sa-l curat. Mersi.